Na czym polega, co to trening obwodowy?

autor Tamara Korciuk
329 odsłon 3 minuty czytania
trenująca kobieta

Aktywność fizyczna powinna nie tylko przynosić zamierzone efekty, ale i sprawiać nam wiele radości. Wielość możliwości sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Sprawdź, co to jest trening obwodowy i jakie może przynieść korzyści. Być może to sport, który pokochasz!

Trening obwodowy – co to?

Zasady treningu obwodowego są nam znane od lat 50. XX wieku. Stanowi połączenie treningu cardio oraz siłowego, można jednak zastosować go tylko dla jednego z tych typów ćwiczeń. Główną zasadą podczas tej aktywności jest to, że ćwiczenia należy wykonywać zgodnie z określonym planem treningowym, w seriach, na które składa się kilka ćwiczeń, a całość powtarza się kilka razy. Istnieje możliwość wszechstronnego zaangażowania wszystkich mięśni podczas niedługiego treningu. Na przykład w 1 obwodzie znajduje się 8 zróżnicowanych ćwiczeń, po 10 powtórzeń, w 3 seriach. Oznacza to, że wykonuje się po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia bez żadnej przerwy pomiędzy nimi. Po wykonaniu serii można odpocząć przez około 2 minuty, maszerując lub truchtając, a następnie wrócić do ćwiczeń. Następnie wykonuje się kolejne serie. Rodzaj oraz intensywność ćwiczeń należy dobrać do swoich preferencji, kondycji, stopnia wyćwiczenia oraz upodobań.

trenująca kobieta

Jakie są zalety treningu obwodowego?

Trening obwodowy bardzo często stosowany jest przez osoby, które chcą schudnąć, ponieważ przyspiesza przemianę materii oraz sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Poprawnie wykonywane ćwiczenia spalają bardzo dużo kalorii. Dodatkowo taki trening wzmacnia wytrzymałość organizmu i poprawia kondycję. Trening obwodowy wspiera rozrost poszczególnych grup mięśniowych, dzięki czemu ciało wygląda zgrabniej, bardziej atrakcyjnie. Jest także jędrniejsze i silniejsze. Warto dodać, że to idealne rozwiązanie dla osób, które szybko się nudzą. Treningi nie są monotonne i każdy może być inny, dlatego nie ma możliwości wpadnięcia w rutynę treningową. Bardzo dobrze sprawdzi się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Czas jego trwania to około 20-45 minut, przez co, to idealne rozwiązanie dla zabieganych osób. Kolejnym z ważnych aspektów jest pozytywny wpływ tego rodzaju treningu na układ krwionośny – obniża poziom złego cholesterolu, podwyższa dobrego oraz zmniejsza stężenie trójglicerydów znajdujących się we krwi.

Trening obwodowy w domu czy na siłowni?

Za koleją z zalet treningu obwodowego możemy uznać to, że jest to bardzo uniwersalna aktywność. Ćwiczyć można zarówno na siłowni, jak i we własnym domu. Pierwsza z możliwości jest zalecana, dzięki większej dostępności do sprzętu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić sprzęt we własnym zakresie i ćwiczyć w domowym zaciszu. Bez względu na to gdzie wykonywany jest trening obwodowy, należy pamiętać, że ćwiczenia powinny angażować różne partie ciała:

  • ramiona,
  • biceps,
  • triceps,
  • klatkę piersiową,
  • brzuch,
  • plecy,
  • nogi.

Zarówno w domu, jak i na siłowni można wykonywać ćwiczenia takie jak: burpie, brzuszki, przysiady czy pompki. Wskazana jest także aktywność z dodatkowym obciążeniem – martwy ciąg, ćwiczenia z ciężarkami oraz z taśmami TRX. Do treningu można użyć masy własnego ciała jako obciążenia np. podczas podciągania się na drążku.

podobne treści

1 komentarz

Konstancja 14 kwietnia 2022 - 09:21

Trening obwodowy to mój ulubiony rodzaj ćwiczeń. Dzięki temu, że ćwiczę każdą partię ciała, jestem znacznie bardziej sprawna. Niestety trzeba wiedzieć, jak trenować, by widzieć efekty.

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej