Jaka dieta przed kolonoskopią?

autor Tamara Korciuk
332 odsłon 2 minuty czytania
trzy posiłki na talerzach

Większość zabiegów medycznych wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania się do nich. Kolonoskopia nie jest w tym odosobniona. Warto wiedzieć, na czym polega to badanie, jaka dieta przed kolonoskopią jest wskazana oraz w jaki inny sposób można naszykować się na nią, by była jak najmniej nieprzyjemna.

Na czym polega kolonoskopia?

Zazwyczaj najbardziej obawiamy się nieznanego. Tak właśnie jest z kolonoskopią. Wokół tego badania narosło wiele mitów, które wywołują ogromny lęk wśród pacjentów. Jest to jedna z najdokładniejszych metod zbadania wnętrza jelita, a także usunięcia polipów, tamowania krwawienia, pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz poszerzenia zwężeń jelitowych. Polega ono na wprowadzeniu przez odbytnicę do jelita pacjenta elastycznej, długiej nurki, która nazywana jest kolonoskopem. Zazwyczaj wskazaniem do przeprowadzenia badania są:

  • biegunki,
  • zaparcia,
  • krwawienia z odbytu,
  • skurcze i bóle brzucha,
  • anemia,
  • ryzyko lub podejrzenie raka jelita grubego.

Dodatkowo badaniu powinny poddać się wszystkie osoby, które skończyły 50 lat.

Jak dieta przed kolonoskopią?

Kolonoskopia wymaga od pacjenta długiego przygotowania. Pierwsze ograniczenia w diecie powinny być wprowadzone najpóźniej na tydzień przed planowanym badaniem, w celu oczyszczenia jelit z resztek pokarmowych. 7 dni przed badaniem nie należy jeść owoców i warzyw, które posiadają drobne pestki np. truskawki czy pomidory, a także wszelkich nasion. Odradzane są także buraki, które mogą zafarbować śluzówkę jelita. 2-3 dni przed zabiegiem należy wprowadzać kolejne ograniczenia. Powinno się spożywać pokarmy ubogie w błonnik, a przy tym lekkostrawne. Warto zmniejszyć ilość przyjmowanych posiłków. W czasie doby poprzedzającej badanie zalecane jest przyjmowanie płynnych lub półpłynnych produktów. W dniu kolonoskopii zakazane jest jedzenie i picie. W przypadku zabiegu nieprzeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym pacjent może przyjmować niegazowane płyny.

trzy posiłki na talerzach

Jak jeszcze przygotowywać się do kolonoskopii?

Na tydzień przed kolonoskopią nie powinno się przyjmować preparatów zawierających żelazo oraz błonnik. Zazwyczaj dzień przed badaniem lekarz prowadzący lub pielęgniarki w ośrodku zalecają spożycie środka przeczyszczającego. Jego rodzaj i ilość zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego potrzeb, dlatego należy przyjąć środki wskazane przez specjalistę, nie inne. Niektóre z ośrodków mogą także zastosować lewatywę w dniu badania. Zazwyczaj osoby, które stale przyjmują określone leki, mogą wziąć je o normalnej porze w dniu badania, popijając małą ilością wody. Bardzo często jednak przyjmowane leków zmniejszających krzepliwość krwi zakazane jest już od 7. dnia przed badaniem. Kwestię tę należy omówić z lekarzem prowadzącym. Należy zaznaczyć, ze osoby cierpiące na cukrzycę mogą mieć inny schemat przygotowania do badania. Dotyczy to również kobiet w ciąży.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej