Co jeść, aby pobudzić hormon wzrostu?

autor Olga Nowak
363 odsłon 3 minuty czytania
umięśniony mężczyzna na siłowni

Szczególnie mężczyźni przywiązują dużą wagę do wzrostu. W końcu wysoki facet kojarzy się z siłą i męskością. Jak wspomóc wydzielanie hormonu wzrostu w organizmie? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak stymulować jego produkcję.

Jakie produkty spożywcze wpływają na hormon wzrostu?

Zwiększenie poziomu hormonu wzrostu może być wspomagane przez dietę, która zawiera odpowiednie składniki odżywcze. Podstawą jadłospisu powinno być białko, zwłaszcza te pochodzące z chudego mięsa, ryb, jajek i roślin strączkowych. Jeśli chcesz wiedzieć, co jeść i pić, by pobudzić hormon wzrostu, pamiętaj o spożywaniu mleka, a także orzechów i soi, które są bogate w aminokwasy takie jak arginina i glutamina. Produkty bogate w witaminę D, np. łosoś i sardynki, wspierają zdrowy poziom tego hormonu. Natomiast warzywa i owoce, jako źródło błonnika i antyoksydantów, przyczyniają się do utrzymania równowagi hormonalnej. Nie należy zapominać także o fermentowanych produktach, takich jak kefir czy kimchi, które przez wpływ na florę bakteryjną jelit, mogą pozytywnie wpłynąć na wydzielanie hormonu wzrostu. Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi zdrowych tłuszczów znajdujących się w oliwie z oliwek czy też awokado. Są one ważne dla ogólnego stanu zdrowia i mogą wspierać funkcjonowanie układu hormonalnego.

Co wpływa na hormon wzrostu?

Chociaż zdrowe jelita, dzięki zrównoważonej diecie bogatej w prebiotyki i probiotyki, mogą wpływać na lepszą produkcję hormonu wzrostu, to oprócz niej istnieje wiele innych czynników wpływających na jego wytwarzanie. Niezbędny jest regularny i odpowiednio długi sen, ponieważ stymuluje on wydzielanie tego składnika i ogólny rozwój organizmu. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna, a zwłaszcza ćwiczenia siłowe i treningi interwałowe o wysokiej intensywności, również pobudzają wydzielanie hormonu wzrostu. Dobrymi praktykami, które jednocześnie pozwalają zredukować stres, wydają się być medytacja, joga czy głębokie oddychanie. Aktywności te przyczyniają się do zmniejszenia poziomu kortyzolu, co pośrednio wspiera wydzielanie hormonu wzrostu. Warto także mieć na uwadze odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ woda jest niezbędna dla wszystkich procesów biologicznych, w tym dla produkcji hormonów.

Czego unikać, aby nie obniżać poziomu hormonu wzrostu?

Spożywanie dużej ilości cukrów prostych i wysokoprzetworzonej żywności może prowadzić do zaburzeń w wydzielaniu hormonu wzrostu. Natomiast regularne piecie alkoholu, szczególnie w nadmiarze, zakłóca naturalne cykle snu. Należy również ograniczyć spożycie kofeiny w godzinach wieczornych. Tłuszcze trans znajdujące się w wielu produktach typu fast food i niektórych przekąskach również mogą negatywnie wpływać na zdrowie hormonalne. Niekorzystnie na wydzielanie substancji stymulujących wzrost działają także siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej.

Jeśli chcesz wspierać wydzielanie hormonu wzrostu w organizmie, musisz pamiętać o zdrowej i zrównoważonej diecie. Bardzo ważna w naszej opinii jest także aktywność fizyczna i metody łagodzenia stresu. A Ty wiesz, co jeść, aby pobudzić hormon wzrostu? Daj znać w komentarzu.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej