Dieta przed kolonoskopią – co musisz wiedzieć?

autor Tamara Korciuk
244 odsłon 2 minuty czytania
trzy dania na talerzu

Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na dokładne obejrzenie przez lekarza wnętrza jelita pacjenta. Uważana jest nieprzyjemną, jednak wdrożenie odpowiedniej diety przed nią pozwoli na zniwelowanie dyskomfortu, przyspieszenie badania oraz zmniejszenie ryzyka konieczności ponownego przeprowadzenia. Co jeść przed koloskopią? Sprawdź poniżej!

Co jeść przed kolonoskopią?

Przygotowania do kolonoskopii zaczynają się na długo przed wyznaczonym terminem badania i można podzielić je na 4 etapy. Pierwszym z nich jest dieta lekkostrawna, którą należy wprowadzić nawet 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem badania, najpóźniej 7 dni przed. Co można jeść w tym czasie? Praktycznie wszystko, jednak należy unikać tłustych mięs oraz ryb, smażonych potraw, strączków i surowych warzyw, owoców. Odradza się także spożywanie produktów pełnoziarnistych oraz ostrych przypraw. Nie należy przyjmować preparatów z błonnikiem. Drugim etapem przed kolonoskopią jest dieta bezresztkowa. Powinna być rozpoczęta 4-7 dni przed zabiegiem. Nie należy spożywać wspomnianych wyżej produktów oraz dodatkowo warzyw i owoców z drobnymi pestkami – truskawek, pomidorów etc., pestek oraz orzechów. Nie należy także jeść kukurydzy. Na 2 dni przed badanem należy przejść na dietę płynną i półpłynną. Dzień przed kolonoskopią należy przeprowadzić etap oczyszczania. Przyjmować można jedynie płyny – z wyjątkiem napojów gazowanych, barwiących soków oraz kawy. Dodatkowo wskazane może być zażycie środka przeczyszczającego.

trzy dania na talerzu

Czym grozi niewłaściwe przygotowanie się do kolonoskopii?

Właściwe przygotowanie jelita do kolonoskopii przez zmianę żywienia jest bardzo istotne. Pozwala ono na względnie szybkie przeprowadzenie badania (15-30 minut) oraz uzyskanie wiarygodnych wyników – możliwe jest przeoczenie zmian np. niewielkich polipów u źle przygotowanych pacjentów. Zagrożenia wynikające z braku odpowiedniej diety przed badaniem mogą skutkować wydłużeniem się czasu badania, a także w niektórych przypadkach brakiem możliwości przeprowadzenia go. Dodatkowo warto podkreślić, że nieprzestrzeganie restrykcji żywieniowych przed badaniem wpływa na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia skutków ubocznych badania oraz powikłań. Do najczęstszych należą:

  • biegunka,
  • krew w kale,
  • smolisty kał,
  • silny ból,
  • obfite krwawienie,
  • wysoka gorączka,
  • twardy i wzdęty brzuch,
  • przebicie ściany jelita,

Co można jeść po kolonoskopii?

Odpowiednie przygotowanie do kolonoskopii jest równie ważne co żywienie po przeprowadzeniu badania. Zazwyczaj zaleceniem specjalisty jest wstrzymanie się z jedzeniem przez około 2 godziny po zakończeniu kolonoskopii. Po tym czasie można powrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia kłopotów trawiennych, warto przez kilka dni jeść lekkostrawne pokarmy w celu poprawy perystaltyki jelit, która została osłabiona przed badaniem. Można włączyć surowe owoce i warzywa, a także preparaty z błonnikiem. W przypadku pojawienia się wzdęć i bólów brzucha można przyjąć lek rozkurczowy.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej