O zdrowym odżywianiu mówi się całkiem sporo i coraz częściej zaczynamy sobie zadawać również pytanie o to, co powinniśmy jeść, będąc w określonym wieku. Nasze ciało się zmienia i pojawiają się inne zapotrzebowania. Jakie konkretnie? Co powinno się jeść w wieku 40 – 50 lat? Na co zwracać uwagę, czego unikać?
Dieta po 40-tce – jak zmieniają się zapotrzebowania żywieniowe?
W dzisiejszych czasach różnorodność produktów żywieniowych sprawia, że często sięgamy po najróżniejsze rzeczy, które w jakiś sposób nam zasmakowały i które niekoniecznie są dla nas zdrowe. Inna sprawa to także przyzwyczajenia, jakie wynieśliśmy z domu – jeżeli jadało się zdrowo i z umiarem, to w dorosłym życiu zazwyczaj się tego trzymamy. Jeżeli nasz jadłospis nie był najlepszy za dziecka, to i później bywa ciężko w zachowaniu właściwej diety.
Inna sprawa to również nasz wiek – co nie szkodziło nam za czasów młodzieńczych, w starszym wieku może nie być już takie zdrowe. Organizm i jego zapotrzebowania zmieniają się z wiekiem i nasza dieta musi być do tego dostosowana. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Warto jest wiedzieć, jak jeść zdrowo, będąc po czterdziestce i po pięćdziesiątce.
Jaka dieta po 40 roku życia – czego unikać?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni będący po 40 roku życia muszą zacząć uważać na to, co jedzą. Nasze ciała z wiekiem nie pracują już tak dobrze i zaczynają się pojawiać problemy zdrowotne. Największym zagrożeniem w tym wieku jest podwyższony cholesterol. Należy więc unikać, a przynajmniej znacząco ograniczać spożywania produktów zawierających tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans. Równie niebezpieczne jest spożywanie większej ilości soli, która bezpośrednio wpływa na wysokość ciśnienia tętniczego. Kupując żywność przetworzoną, dobrze jest sprawdzać etykiety, niestety większość z nich posiada znaczną ilość sodu (koncentraty, wędliny, przetwory mięsne itd.).
Warto też zastanowić się nad ilością żywności, którą spożywamy. Począwszy od 20 roku życia, nasza przemiana materii zaczyna systematycznie zwalniać i dzieje się tak, aż do osiągnięcia wieku 50 lat. Nie jest więc nam potrzebne aż tyle kalorii, a co za tym idzie, nie ma zapotrzebowania na spożywanie większej ilości jedzenia. Zamiast na ilość, powinno się postawić na jakość! Lepiej zrezygnować z tłustych mięs, przekąsek z dużą ilością cukrów.
Jaka dieta po 40 roku życia – co jeść?
Wiadomo już, czego trzeba unikać i na co uważać, warto też wiedzieć, po co sięgać i co w wieku 40+ będzie najkorzystniejsze dla organizmu. Wspomniane zostało, by unikać tłuszczy nasyconych – to fakt, z drugiej strony dobrze jest je zastąpić tłuszczami zdrowymi, jedno- lub wielonienasyconymi, których najwięcej można znaleźć w orzechach i olejach roślinnych, które są zdrowsze od olejów zwierzęcych. Warto także sięgać po ryby, z dużą ilością witamin i minerałów, w tym ważne dla organizmu kwasy omega-3.
Przyrządzając posiłki najlepiej postawić na przyprawy ziołowe jak bazylia, oregano, papryka itd. Dieta powinna być zbilansowana i zdrowa, zamiast większych ilości kalorii, istotne będzie, by posiłki zawierały niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu witaminy i minerały. Warto sięgać po większą ilość owoców i warzyw.
Z mięs korzystniejsze będzie dla nas chude mięso, np. drób, ryby, a także produkty pełnoziarniste. Ważne będą też warzywa, które wspomagają trawienie, a także chudy nabiał (kefir, jogurt, twaróg), które są źródłem wapnia i białka, istotnego budulca ciała. Należy też zadbać o odpowiednie nawodnienie, szczególnie poleca się pocie większej ilości wody, ewentualnie słabej herbaty i soków warzywnych.
Zasady zdrowej diety w wieku 40 – 50 lat
Wiek 40 i 50 lat to dobry czas na zapoznanie się z różnymi dietami, najlepiej jednak by były one właściwie dopasowane do naszych potrzeb. Warto jednak mieć też na uwadze kilka podstawowych wytycznych, które są uniwersalne dla każdego. Zalicza się do nich regularne spożywanie posiłków o określonych porach. Po drugie dobrzej, jeżeli będą to posiłki przygotowywane przez nas osobiście. Kupując produkty spożywcze, najlepiej sięgać po sprawdzone, świeże i wysokiej jakości, jednocześnie rezygnując z tej wysoko przetworzonej. Oprócz diety nie może też zabraknąć ruchu – aktywność fizyczna, nawet niewielka, dobrze wspomaga pracę organizmu.