Jak i co jeść po założeniu aparatu na zęby?

autor Kamila Masłowska
533 odsłon 3 minuty czytania
co jesc po zalozeniu aparatu ortodontycznego

Noszenie apartu ortodontycznego wymaga stosowania odpowiedniej diety, która nie tylko dostarczy organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ale również pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Co jeść po założeniu aparatu na zęby? Podpowiadamy.

Co jeść zaraz po założeniu aparatu na zęby?

Pierwsze dni z aparatem ortodontycznym zwykle są dosyć trudne, ponieważ jama ustna nie jest jeszcze przyzwyczajona do tego, że na zębach znajduje się aparat. Często początkowa faza korekcji zgryzu wiąże się z bólem, dlatego osobie noszącej aparat ortodontyczny trudno spożywać stałe pokarmy. Aby nie nadwyrężać jamy ustnej, warto wprowadzić pokarmy o płynnej konsystencji i takie, które łatwo pogryźć. Świetnie sprawdzą się kremowe zupy (z dyni, groszku, pomidorów lub brokułów), jogurty, serki, kasza manna z musem owocowym, koktajle owocowe, purée z warzyw czy też owsianka.

Jaką dietę stosować po założeniu aparatu na zęby?

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga zmodyfikowania nawyków żywieniowych. Należy przede wszystkim pilnować, aby drobinki pokarmów nie pozostawały w szczelinach między gumkami i drutami. Nosząc urządzenie korygujące zgryz, musisz pamiętać o skrupulatnym jego czyszczeniu po każdym posiłku. Zatem co jeść w aparacie na zęby? Przede wszystkim wprowadź do swojej diety produkty bogate w wapń i witaminę D3. Składniki te znajdziesz w nabiale — mleku, twarogach, serach i jajach. Warto także zadbać o obecność warzyw w jadłospisie, które możesz spożywać w formie koktajli i przecierów. Takie warzywa jak marchewki, brokuły, jarmuż, szpinak i natka pietruszki stanowią źródło witaminy A będącej cennym antyoksydantem. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na zdrowie zębów i dziąseł. Pamiętaj również o jedzeniu delikatnego mięsa i ryb.

Czego nie można jeść w aparacie ortodontycznym?

Dieta przy aparcie ortodontycznym powinna być pozbawiona produktów posiadających drobne pestki lub ziarenka, które mogłyby przedostać się do trudno dostępnych miejsc i powodować dolegliwości bólowe. Owoce zawierające małe pestki najlepiej jest przetrzeć lub zmiksować i przecedzić. Warto pamiętać, że niektóre napoje przyczyniają się do powstawania przebarwień na gumkach aparatu, co wygląda bardzo nieestetycznie. Należą do nich kawa, mocna herbata, coca-cola czy też soki z cytrusów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z ich spożycia. Możesz także po prostu wybrać ciemne gumki, aby nie musieć martwić się o przebarwienia.

Czego jeszcze nie jeść, nosząc aparat ortodontyczny? Warto odstawić słodycze i słodkie napoje, które mogą powodować próchnicę. Zwłaszcza cukierki o ciągnącej się konsystencji (np. krówki i karmelki) mają tendencję do pozostawania na zębach, więc trudno Ci będzie pozbyć się resztek pokarmu z aparatu. Dobrym pomysłem jest również zrezygnowanie z twardych produktów takich jak orzechy i niektóre surowe owoce (np. jabłka czy też gruszki). Mogą one uszkodzić urządzenie korygujące zgryz podczas jedzenia. Jeśli masz na nie ochotę, pokrój je na małe kawałki i uważnie przeżuwaj każdy kęs.

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga pewnych wyrzeczeń w kwestii stosowanej diety. W pierwszym etapie leczenia najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie pokarmów o kremowej konsystencji, natomiast kiedy jama ustna przyzwyczai się, można stopniowo rozszerzać jadłospis.

podobne treści

3 komentarze

aparatka 8 lutego 2023 - 10:25

Biała dieta po założeniu aparatu na zęby to podstawa! Nie można tego zlekceważyć!!!

odpowiedz
girl 8 marca 2023 - 07:56

To prawda, ja trochę to olałam i po założeniu aparatu na zęby nie przejmowałam się tym, co jem i do dzisiaj walczę z przebarwieniami.

odpowiedz
Kiaan 13 lutego 2023 - 09:57

Ja na samym początku zastanawiałem się, czy w ogóle coś jeść i pić po założeniu aparatu, bo ból był tak straszny… Ale oczywiście jeść trzeba i faktycznie jakieś jogurty się sprawdzały całkiem dobrze

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej