Noszenie apartu ortodontycznego wymaga stosowania odpowiedniej diety, która nie tylko dostarczy organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ale również pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Co jeść po założeniu aparatu na zęby? Podpowiadamy.
- Co jeść zaraz po założeniu aparatu na zęby?
- Jaką dietę stosować po założeniu aparatu na zęby?
- Czego nie można jeść w aparacie ortodontycznym?
Co jeść zaraz po założeniu aparatu na zęby?
Pierwsze dni z aparatem ortodontycznym zwykle są dosyć trudne, ponieważ jama ustna nie jest jeszcze przyzwyczajona do tego, że na zębach znajduje się aparat. Często początkowa faza korekcji zgryzu wiąże się z bólem, dlatego osobie noszącej aparat ortodontyczny trudno spożywać stałe pokarmy. Aby nie nadwyrężać jamy ustnej, warto wprowadzić pokarmy o płynnej konsystencji i takie, które łatwo pogryźć. Świetnie sprawdzą się kremowe zupy (z dyni, groszku, pomidorów lub brokułów), jogurty, serki, kasza manna z musem owocowym, koktajle owocowe, purée z warzyw czy też owsianka.
Jaką dietę stosować po założeniu aparatu na zęby?
Założenie aparatu ortodontycznego wymaga zmodyfikowania nawyków żywieniowych. Należy przede wszystkim pilnować, aby drobinki pokarmów nie pozostawały w szczelinach między gumkami i drutami. Nosząc urządzenie korygujące zgryz, musisz pamiętać o skrupulatnym jego czyszczeniu po każdym posiłku. Zatem co jeść w aparacie na zęby? Przede wszystkim wprowadź do swojej diety produkty bogate w wapń i witaminę D3. Składniki te znajdziesz w nabiale — mleku, twarogach, serach i jajach. Warto także zadbać o obecność warzyw w jadłospisie, które możesz spożywać w formie koktajli i przecierów. Takie warzywa jak marchewki, brokuły, jarmuż, szpinak i natka pietruszki stanowią źródło witaminy A będącej cennym antyoksydantem. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na zdrowie zębów i dziąseł. Pamiętaj również o jedzeniu delikatnego mięsa i ryb.
Czego nie można jeść w aparacie ortodontycznym?
Dieta przy aparcie ortodontycznym powinna być pozbawiona produktów posiadających drobne pestki lub ziarenka, które mogłyby przedostać się do trudno dostępnych miejsc i powodować dolegliwości bólowe. Owoce zawierające małe pestki najlepiej jest przetrzeć lub zmiksować i przecedzić. Warto pamiętać, że niektóre napoje przyczyniają się do powstawania przebarwień na gumkach aparatu, co wygląda bardzo nieestetycznie. Należą do nich kawa, mocna herbata, coca-cola czy też soki z cytrusów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z ich spożycia. Możesz także po prostu wybrać ciemne gumki, aby nie musieć martwić się o przebarwienia.
Czego jeszcze nie jeść, nosząc aparat ortodontyczny? Warto odstawić słodycze i słodkie napoje, które mogą powodować próchnicę. Zwłaszcza cukierki o ciągnącej się konsystencji (np. krówki i karmelki) mają tendencję do pozostawania na zębach, więc trudno Ci będzie pozbyć się resztek pokarmu z aparatu. Dobrym pomysłem jest również zrezygnowanie z twardych produktów takich jak orzechy i niektóre surowe owoce (np. jabłka czy też gruszki). Mogą one uszkodzić urządzenie korygujące zgryz podczas jedzenia. Jeśli masz na nie ochotę, pokrój je na małe kawałki i uważnie przeżuwaj każdy kęs.
Założenie aparatu ortodontycznego wymaga pewnych wyrzeczeń w kwestii stosowanej diety. W pierwszym etapie leczenia najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie pokarmów o kremowej konsystencji, natomiast kiedy jama ustna przyzwyczai się, można stopniowo rozszerzać jadłospis.
3 komentarze
Biała dieta po założeniu aparatu na zęby to podstawa! Nie można tego zlekceważyć!!!
To prawda, ja trochę to olałam i po założeniu aparatu na zęby nie przejmowałam się tym, co jem i do dzisiaj walczę z przebarwieniami.
Ja na samym początku zastanawiałem się, czy w ogóle coś jeść i pić po założeniu aparatu, bo ból był tak straszny… Ale oczywiście jeść trzeba i faktycznie jakieś jogurty się sprawdzały całkiem dobrze