Co jeść po treningu, żeby zbudować masę mięśniową?

autor Jan Kołodziej
314 odsłon 2 minuty czytania
Jedzenie po treningu

Tak naprawdę trenować można z wielu powodów. Aktywność fizyczna wydaje się skutecznym sposobem na to, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów. Może to być również droga do przybrania upragnionej masy mięśniowej. Przy regularnych treningach należy zadbać o odpowiednią dietę. Sprawdź, co warto jeść po treningu, żeby zbudować masę mięśniową.

Białko na masę po treningu

Zdaniem specjalistów, jednym z bardziej skutecznych sposobów na zbudowanie masy mięśniowej, jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka. W głównej mierze służy ono za surowiec budulcowy organizmu. Jeśli świadomie podejdziemy do tego, co jeść po treningu, możliwe jest wykorzystanie białka do szybszej regeneracji organizmu i wzmacniania siły mięśniowej podczas ćwiczeń. Planując trening obwodowy lub typowo siłowy, warto dopilnować, aby nasze zapasy tego składnika były możliwe do uzupełnienia po wysiłku.

Zdaniem specjalistów, dobry posiłek po treningu na masę mięśniową powinien być bogaty właśnie w białko, które przyjęte po wysiłku sprzyja biosyntezie aminokwasów w organizmie, czyli rozbudowie mięśni. Jest to również dobry pomysł na to, co jeść po treningu, żeby schudnąć, ponieważ dostarczanie organizmowi pokarmów wysokobiałkowych może przyczynić się do spalania tkanki tłuszczowej.

Węglowodany na masę mięśniową po treningu

Warto również pamiętać, że każdy intensywny trening jest wysiłkiem dla organizmu. Oznacza on również utratę energii przez organizm, której pokłady należy uzupełnić. Tym, co jeść po treningu siłowym, aby odzyskać energię, są pokarmy bogate w węglowodany. Ich głównym zadaniem będzie odbudowa glikogenu, który odpowiedzialny jest między innymi za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Pełnowartościowy posiłek po treningu na masę może opierać się więc na warzywach, owocach czy roślinach strączkowych, czyli naturalnych źródłach węglowodanów. Jak najszybsze przyjęcie odpowiedniej ilości węglowodanów jest bardzo istotne zwłaszcza po wymagających i długich treningach siłowych.

Czy jeść tłuszcze po treningu?

Zastanawiając się, co jeść po treningu, żeby schudnąć oraz rozbudować masę mięśniową, łatwo wykluczyć tłuszcze, które często postrzegane są jako niekorzystne dla organizmu. Nie jest to jednak do końca poprawne podejście, ponieważ wiele z nich korzystne wpływa na zdrowie i pozwala zachować równowagę w organizmie po aktywności fizycznej. Warto więc pamiętać o tym, że tłuszcze powinny stanowić od 20 do 35 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego osoby, która pragnie zbudować masę mięśniową.

Tak więc, zastanawiając się, co jeść po treningu, żeby zbudować masę mięśniową, warto pamiętać o spożywaniu posiłków bogatych w białko, węglowodany oraz tłuszcze. Nie należy jednak zapominać, iż każdy organizm jest inny, więc dobrym pomysłem może być wcześniejsze omówienie planu żywieniowego z dietetykiem. Znasz ciekawe przepisy na posiłki po treningu na masę mięśniową? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.

podobne treści

2 komentarze

Damiano 17 lutego 2023 - 08:48

Po treningu obowiązkowo białko, żeby mięśnie miały z czego się budować ;) Jakiś skyr, szejk białkowy, twaróg…

odpowiedz
si_łacz 21 lutego 2023 - 10:05

Na zbudowanie masy mięśniowej to tylko białko i odżywki dobrane do konkretnej osoby!

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej