Co jeść po treningu, żeby zbudować masę mięśniową?

autor Jan Kołodziej
11 odsłon 3 minuty czytania
Jedzenie po treningu

Trenować można z wielu powodów. Aktywność fizyczna może być skutecznym sposobem na to, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów. Może to być również droga do przybrania upragnionej masy mięśniowej. Przy regularnych treningach dobrze jest również zadbać o odpowiednią dietę, dlatego przedstawiamy poniżej co jeść po treningu, żeby zbudować masę mięśniową.

Białko na masę po treningu

Zdaniem specjalistów, jednym z bardziej skutecznych sposobów na zbudowanie masy mięśniowej, jest przyjmowanie odpowiedniej ilości białka. W głównej mierze służy ono za surowiec budulcowy organizmu. Jeśli jednak świadomie podejdziemy do tego, co jeść po treningu, możliwe jest wykorzystanie działania białka do pozyskiwania energii do szybszej regeneracji oraz przyszłych ćwiczeń. Planując trening obwodowy lub typowo siłowy, warto dopilnować, aby nasze zapasy białka były możliwe do uzupełnienia po wysiłku.

Zdaniem specjalistów, dobry posiłek po treningu na masę mięśniową powinien być bogaty właśnie w białko, które przyjęte po wysiłku sprzyja biosyntezie białek w organizmie, czyli rozbudowie mięśni. Jest to również nie najgorszy pomysł na to, co jeść po treningu, żeby schudnąć, ponieważ zastąpienie pokarmów szkodliwych tymi wysokobiałkowymi może okazać się również nieco zdrowsze.

Węglowodany na masę mięśniową po treningu

Warto również pamiętać, że każdy intensywny trening jest wysiłkiem dla organizmu. Oznacza on również utratę energii przez organizm, której pokłady należy uzupełnić. Tym, co jeść po treningu siłowym, aby odzyskać energię, są pokarmy bogate w węglowodany. Ich głównym zadaniem będzie odbudowa glikogenu, który odpowiedzialny jest między innymi za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Skuteczny posiłek po treningu na masę może opierać się więc na warzywach, owocach czy roślinach strączkowych, a więc naturalnych źródłach węglowodanów.

Przyjmuje się, że podobne uzupełnienie rezerw węglowodanów powinno być stosowane zaraz po treningu, jeśli przeprowadzamy je częściej nić co cztery godziny. Jak najszybsze przyjęcie odpowiedniej ilości węglowodanów jest również bardzo istotne po wymagających i długich treningach siłowych, które trwają po kilka godzin.

Czy jeść tłuszcze po treningu?

Zastanawiając się, co jeść po treningu, żeby schudnąć oraz rozbudować masę mięśniową, łatwo wykluczyć tłuszcze, które często postrzegane są jako niekorzystne dla organizmu. Nie jest to jednak do końca poprawne podejście, ponieważ występuje sporo tłuszczy, które nie tyle są korzystne, ile wymagane do zachowania równowagi w organizmie po treningach. Warto więc pamiętać o tym, że tłuszcze powinny wypełniać od 20 do 35 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego osoby, która pragnie zbudować masę mięśniową.

Tak więc, zastanawiając się, co jeść po treningu, żeby zbudować masę mięśniową, do osiągnięcia sukcesu kluczowe są trzy elementy diety. Posiłki spożywane po treningach powinny być bogate w białko, węglowodany oraz tłuszcze. Nie należy jednak zapominać, iż każdy organizm jest inny, więc dawkowanie oraz plan dietetyczny warto wcześniej omówić ze specjalistą dietetykiem.

podobne treści

2 komentarze

Damiano 17 lutego 2023 - 08:48

Po treningu obowiązkowo białko, żeby mięśnie miały z czego się budować 😉 Jakiś skyr, szejk białkowy, twaróg…

odpowiedz
si_łacz 21 lutego 2023 - 10:05

Na zbudowanie masy mięśniowej to tylko białko i odżywki dobrane do konkretnej osoby!

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej