Co jeść przy niedoborze sodu?

autor Olga Nowak
261 odsłon 3 minuty czytania
jedzenie na niedobór sodu w organizmie

Nie można zaprzeczyć, że równowaga elektrolitowa w organizmie jest dosyć ważna. Po części odpowiada za nią sód. Jaką rolę pełni ten pierwiastek w ludzkim ciele i czy jego niedobór jest niebezpieczny? Sprawdź, co jeść przy hiponatremii.

Jaka jest rola sodu w ludzkim organizmie?

Sód pełni ważną funkcję w regulacji ciśnienia krwi i objętości płynów w organizmie. Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i nerwów poprzez przekazywanie impulsów elektrycznych. Razem z potasem pozwala utrzymać odpowiedni bilans elektrolitowy, usprawniając procesy metaboliczne takie jak transport substancji odżywczych do komórek ciała. Sód wpływa również na zachowanie właściwego poziomu pH w organizmie i zapewnia mu właściwe nawodnienie. Odpowiednia ilość tego składnika we krwi jest więc dosyć ważna, aby móc cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Jakie są objawy niedoboru sodu?

Tak naprawdę nie tak łatwo rozpoznać objawy niedoboru sodu, ponieważ często są one subtelne i łatwo je przeoczyć. Zwykle pierwsze sygnały, że w organizmie występuje niewystarczająca ilość tego pierwiastka, to osłabienie, zmęczenie i bóle głowy. W skrajnych przypadkach hiponatremii może dojść do spadku ciśnienia krwi, uczucia dezorientacji oraz pojawienia się nudności, co zwiększa ryzyko odwodnienia. Czasami osoba, u której występuje niedobór sodu, może mieć również cierpieć na skurcze mięśni. U seniorów nawet niewielki spadek poziomu tego pierwiastka często prowadzi do omdleń i upadków skutkujących złamaniami. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny zaburzeń i ustalić odpowiedni plan leczenia.

Jak uzupełnić poziom sodu w organizmie?

Źródłem sodu jest oczywiście sól kuchenna, jednak warto wziąć pod uwagę, że jej nadmiar w diecie również niekorzystne działa na organizm. Żeby uzupełnić niedobór tego pierwiastka, możesz sięgnąć po słone orzeszki, jednak pamiętaj, aby jeść je w umiarze i nie traktować ich jako głównego źródła sodu. Wybieraj raczej buliony i wywary mięsne domowej roboty. Warto włączyć do diety także produkty mleczne, np. sery. Oprócz tego, że zawierają one sód, to dodatkowo stanowią źródło wapnia. Niedobory tego pierwiastka pozwalają uzupełnić również warzywa konserwowe, np. ogórki kiszone czy kapusta kiszona, w których składzie znajdują się probiotyki. Warto też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ woda wspomaga transport sodu w organizmie. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mogą sięgać po napoje izotoniczne, aby szybko uzupełnić poziom elektrolitów. Należy jednak pamiętać, aby zmiany w diecie zawsze skonsultować z dietetykiem lub lekarzem, ponieważ nadmiar tego pierwiastka również może być szkodliwy.

Niedobór sodu określany hiponatremią zdarza się dosyć rzadko. Znacznie częściej można zaobserwować jego podwyższony poziom, który często prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. W naszej opinii warto po prostu zdrowo się odżywiać, a w przypadku złego samopoczucia i osłabienia zgłosić się do lekarza. Po jakie produkty jeszcze warto sięgać przy niedoborze sodu? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej