Czego nie robić, co jeść po oddaniu krwi?

autor Jan Kołodziej
859 odsłon 3 minuty czytania
Krew po oddaniu

Honorowe oddanie krwi to czynność, która nie powinna zagrozić zdrowiu dawcy, a tym samym może pomóc uratować życie potrzebującego. Warto jednak pamiętać, że ubytek krwi zawsze może prowadzić do pewnych konsekwencji w organizmie. Dlatego właśnie przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się czego nie robić i co jeść po oddaniu krwi.

Jakie są skutki uboczne po oddaniu krwi?

Standardowa powinna polegać na pobraniu około 450 ml krwi od zdrowego człowieka. Dobry stan fizyczny i psychiczny może odgrywać tu szczególną rolę, ponieważ nawet w przypadku osoby w pełni sił, pewne skutki uboczne mogą wystąpić. Pierwszym i oczywistym może być spadek ciśnienia krwi. Przyjmuje się, że 450 ml stanowi około 10% całości krwi w organizmie człowieka. Nie jest to ubytek groźny, ale nie należy go też bagatelizować.

Mając to na uwadze, nie nie powinna aż tak dziwić możliwość ewentualnego omdlenia podczas lub po oddaniu krwi. Efekt ten może być spowodowany wspomnianym niższym ciśnieniem, lekkim niedotlenieniem lub złym stanem psychofizycznym. W zależności od tolerancji dawcy, widok krwi lub igły może pogorszyć samopoczucie, lub ponownie doprowadzić do omdlenia.

Warto również wspomnieć, że niewłaściwie przeprowadzone pobranie krwi lub niezastosowanie się do poleceń medyków, może doprowadzić do pojawienia się siniaków lub opuchlizny w miejscu wkłucia.

Czego nie robić po oddaniu krwi?

Z racji tego, że regeneracja po oddaniu krwi nie jest natychmiastowa, warto dać odpocząć organizmowi przez chwilę. Biorąc pod uwagę możliwość omdlenia po oddaniu krwi, warto pamiętać, aby nie prowadzić pojazdów, jeśli nie jest to konieczne. Skutki uboczne zasłabnięcia za kierownicą mogą być bowiem katastroficzne. Nawet zwykłe złe samopoczucie po oddaniu krwi powinno zaalarmować dawcę o tym, że nie jest to dobry moment na branie udziału w tak złożonym systemie połączeń, jak ruch drogowy.

Pamiętając o tym, że po oddaniu krwi, organizm może być wyraźnie niedotleniony, odpowiedź na pytanie, czy po oddaniu krwi można pić alkohol, kierując się zdrowym rozsądkiem, powinna brzmieć „nie”. To samo tyczy się palenia papierosów czy przebywania w zbyt nagrzanym pomieszczeniu. Po oddaniu krwi nie warto pić alkoholu czy palić papierosów, ponieważ używki te mogą kolejno rozrzedzić krew oraz powodować jeszcze większe niedotlenienie.

Co jeść po oddaniu krwi?

Aby uniknąć powikłań po oddaniu krwi, warto zwrócić uwagę na to, co jeść po donacji. Na szczęście swoistą „nagrodą” za honorową postawę może być dla nas tak zwany pakiet regeneracyjny. Zazwyczaj składa się on głównie ze słodyczy i soków owocowych. Jedzenie czekolady po oddaniu krwi może pomóc w zagęszczeniu krwi. Powinno to więc pomóc w pierwszych chwilach po naturalnym obniżeniu ciśnienia w organizmie. Dodatkowo naturalne soki owocowe mogą dostarczyć potrzebnych witamin, które mogą pomóc w procesie regeneracji.

Jak więc widać, honorowe oddawanie krwi jest procesem, który nie niesie za sobą wielu niebezpieczeństw zdrowotnych. Warto więc pamiętać, że omdlenie po oddaniu krwi może być czymś naturalnym i nie należy się go bać, dopóki, np. od razu nie wsiadamy za kierownicę. Dodatkowo warto skorzystać z rad medyków i zjeść porządną dawkę otrzymanej czekolady, nawet w charakterze nagrody za dobry uczynek. Znając tych kilka podstawowych zasad dotyczących tego, czego nie robić i co jeść po oddaniu krwi, proces ten powinien przebiec bez komplikacji.

podobne treści

2 komentarze

Roksana 24 listopada 2022 - 09:50

Ja po oddawaniu krwi zawsze idę na wyżerkę, coś słodkiego, coś tłustego, by jak najszybciej odzyskać energię. :)

odpowiedz
Marcello 3 lutego 2023 - 10:29

Dokładnie, ja od razu jak wychodzę z punktu krwiodawstwa to zżeram jedną tabliczkę czekolady xD i potem cały dzień dojadam, bo brakuje mi energii po oddaniu krwi.

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej