Co pić, co jeść po wymiotach?

autor Weronika Stach
452 odsłon 2 minuty czytania
kobieta z bólem brzucha

Wymioty są najczęściej oznaką, że organizm walczy z zatruciem pokarmowym albo grypą jelitową. Pojawiają się również we wczesnym etapie ciąży, a także po wypiciu dużej ilości alkoholu. Wymioty to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która wystawia organizm na próbę wytrzymałości. Jaką dietę stosować, aby wspomóc regenerację układu pokarmowego?

Podstawowe zasady diety po wymiotach

Co jeść i pić po wymiotach? Kluczowy element diety w przypadku wystąpienia wymiotów to przyjmowanie lekkostrawnych pokarmów. Często popełnianym błędem jest głodówka, która może mieć poważne konsekwencje w postaci odwodnienia organizmu. Niektórzy uważają, że jeśli przestaną dostarczać żołądkowi jedzenia, to powstrzymają wymioty. Jednak takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i prowadzi do szybkiego wyczerpania oraz skutkuje wymiotowaniem żółcią. Dlatego mimo nasilających się mdłości i barku apetytu warto zadbać o właściwe nawodnienie.

Co jeść po wymiotach?

Dobrą formą posiłku po wymiotach jest zjedzenie kleiku z ryżu, kaszki kukurydzianej lub kaszy manny. Taki rodzaj jedzenia nie podrażnia układu pokarmowego i wspomaga jego regenerację, dlatego stanowi świetny wybór podczas kuracji związanej z zatruciem. Najlepiej przyjmować jedzenie w małych porcjach kilka razy dziennie.

Jeśli chory poczuje się nieco lepiej, można zacząć mu stopniowo podawać sucharki lub biszkopty, a także migdały, które łagodzą nudności i pozytywnie wpływają na pracę żołądka. Spróbuj także przygotować delikatny bulion i gotowane warzywa, dzięki zawartym w nich witaminom organizm chorego szybciej wróci do zdrowia.

W przypadku wymiotów u dziecka można podawać mu te same pokarmy, co osobie dorosłej. Dobrą propozycją żywieniową są również papki, kisielki, delikatne koktajle bez nabiału czy też pure z przetartych gotowanych ziemniaków.

Co pić po wymiotach?

Jeśli wymioty się nasilają i towarzyszy im biegunka, a chory nie jest w stanie przyjmować pokarmów stałych, należy zadbać, aby regularnie pił chłodne napoje najlepiej z dodatkiem miodu i cytryny. Dobrze sprawdzą się także herbatki domowej roboty, rumianek, woda z solą czy napój ze świeżym imbirem. Najlepiej przyjmować napoje drobnymi łykami, aby złagodzić nudności. Dodatkowo warto podawać choremu dostępne w aptece elektrolity i glukozę, które zapobiegną odwodnieniu.

Jakiego jedzenia unikać po wymiotach?

Wiadomo już, co podawać po wymiotach u dorosłych oraz dzieci, ale czego unikać? Przede wszystkim w czasie zatrucia pokarmowego oraz grypy jelitowej należy nie przyjmować mocno przetworzonego jedzenia, które mogłoby powodować mdłości, ból brzucha, a także przyczynić się do nasilenia wymiotów. Zrezygnuj ze słonych i słodkich przekąsek, kanapek czy też smażonych potraw.

Pij bardzo dużo płynów, które pomogą organizmowi się zregenerować i szybciej wrócić do formy. Pamiętaj, że właściwe nawodnienie jest kluczowe w trakcie leczenia wymiotów.

podobne treści

2 komentarze

Oksana 13 października 2022 - 10:05

Ja jeszcze kilka dni po jelitówce jem lekko, sucharki i ciepłe buliony, lepiej nie prowokować organizmu ciężkim posiłkiem.

odpowiedz
delikatna ja 18 października 2022 - 11:08

Ja zawsze muszę wtedy trzymać michę, tylko czarna herbata i sucharki inaczej wszystko wraca ;(((

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej