Zbyt wysoki poziom potasu, czyli tak zwana hiperkaliemia, stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia! Może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a nawet do zatrzymania jego akcji. Poza stałą opieką lekarską konieczne jest trzymania się określonej diety, ponieważ to ona stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Sprawdź nasze wskazówki odnośnie tego, co jeść mając zbyt wysoki potas.
Jakie mogą być przyczyny hiperkaliemii?
Potas jest elektrolitem i zależy od niego prawidłowe funkcjonowanie mięśni, dlatego jego nadwyżka jest zagrożeniem dla pracy serca. Wysokość potasu we krwi powinna wahać się między 3,5 do 5,9 mmol/l, a wszelkie wyjście poza tę skalę stanowią zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przyczyny hiperkaliemii mogą być u każdego chorującego nieco inne. Za najbardziej powszechną przyczynę hiperkaliemii uznaje się zaburzoną pracę nerek, które mają nadmiar potasu z organizmu usuwać. Łączy się to z prawdopodobną przewlekłą chorobą nerek, które nie są w stanie prawidłowo funkcjonować i w efekcie organizm nie jest prawidłowo “filtrowany”. Za inne przyczyny hiperkaliemii uznaje się: przyjmowanie niektórych leków np. zbyt duża ilość zażywanego ibuprofenu, ACE-Inhibitorów (przyjmowane na zmniejszenie ciśnienia tętniczego). Winą może być też zbyt duża obecność potasu w naszej diecie (choć nie jest to uznawane za najczęstszy powód) i zaburzenia hormonalne (problemy z hormonem aldosteronu).
Czy wysoki poziom potasu w organizmie jest szkodliwy?
Nasze serce jest mięśniem, jednym z najważniejszych w naszym organizmie. Jego nieprawidłowa praca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i bolesnych dolegliwości. Potas odpowiada za pracę właśnie mięśni, a co za tym idzie, także za pracę serca. Za wysokie stężenie tego elektrolitu jest więc potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, może wywołać np. arytmię. Pozostałe mięśnie w organizmie także są zagrożone przy hiperkaliemii, możemy odczuwać bóle mięśni, osłabienie i bolesne porażenia. W zaawansowanym stadium może dojść do poważnych problemów z oddychaniem. Powszechne są problemy z ciśnieniem krwi, osłabienia, niskie ciśnienia co z kolei prowadzi do osłabienia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty przytomności. Jeżeli podejrzewamy u siebie hiperkaliemię, dobrze jest wypatrywać objawów m.in. bolesne spazmy mięśni, mrowienie, nudności, zbyt niskie ciśnienie.
Co jeść, aby obniżyć poziom potasu?
Hiperkaliemię możemy spróbować zwalczyć odpowiednią dietą. Jest to podstawa, jeżeli chcemy uregulować poziom potasu we krwi, by wyeliminować potencjalne zagrożenie dla własnego zdrowia. W celu wyleczenia hiperkaliemii dobrym pomysłem jest zrezygnowanie ze składników zawierających wysoki poziom potasu. Należy więc unikać np. bananów, awokado, pomidorów, szpinaku, buraka, ziemniaków, migdałów i orzechów włoskich. Powinniśmy też zrezygnować z czerwonego mięsa i łososia oraz tuńczyka. Produkty, które zawierają niską ilość potasu to np. jabłka, jagody, borówki, kalafior, cukinia, fasolka szparagowa, jajka. Mięso, które powinniśmy jeść, mając wysoki potas to kurczak, dorsz, mintaj. Warto dodatkowo skonsultować się z dietetykiem, który doradzi i pomoże w stworzeniu szczegółowego jadłospisu.
Warto regularnie przeprowadzać szczegółowego badania całego organizmu, aby skutecznie odnaleźć ewentualne zagrażające zdrowiu dolegliwości. Hiperkaliemia jest potencjalnie niebezpieczna, ale zdiagnozowana i odpowiednio leczona może zostać szybko wyleczona!