Czy kawa jest zdrowa? Czy kawa może szkodzić?

autor Iza Kostoń
144 odsłon 3 minuty czytania
Świeżo zaparzona kawa

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Ten zapach, aromat i smak działa kojąco na zmysły, dodaje energii, wspomaga koncentrację, a nawet może chronić przed pewnymi schorzeniami. Wciąż jednak podważane są jej właściwości, przez co postrzegana jest jako szkodliwa oraz uzależniająca. W poniższym artykule obalamy największe mity na temat tego napoju.

Jak działa kawa?

Na wstępie warto pokrótce wyjaśnić, na czym polega fenomen kawy. Jest to napój znany już od bardzo dawna. Stwierdzono, że ma szczególne właściwości sprzyjające podwyższaniu ciśnienia i zwiększaniu energii. Posiada również atrybuty relaksacyjne. Nic tak dobrze nie smakuje, jak popołudniowa kawa w kawiarni, na balkonie czy w ogródku. Występuje w wielu rodzajach i odmianach. Świeżo palona i mielona kawa to najlepszy wybór np. z palarni kawy Java Coffee, której asortyment skierowany jest nie tylko do baristów, ale i do prostych smakoszy tego napoju. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że po kawę najczęściej sięgają osoby będące na diecie, gdyż jest ona właściwie bezkaloryczna. Ponadto znajdziemy w niej niewielkie ilości sodu, wapnia, magnezu oraz potasu. W kawie zawarte są także polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych w tym kwas kawowy, chlorogenowy czy ferulowy. Jednak trzeba mieć a uwadze, że im mocniejsza kawa, tym mniej tych związków będzie zawierała.

Mit 1 – kawa wypłukuje magnez

Ten mit funkcjonuje w społeczeństwie już od wielu lat, który wyniknął zapewne z jej właściwości moczopędnych. Nie oznacza to jednak, że wraz z moczem wydalamy z organizmu ten cenny pierwiastek czy inne składniki mineralne. Potwierdzono naukowo, że jedna filiżanka tego napoju dostarcza około 7 gramów magnezu. Zatem nie tylko nie powoduje wydalania go z organizmu, co sama go dostarcza.

Mit 2 – kawa powoduje odwodnienie

Również i w tym zakresie przeprowadzone badania wykazały, że moczopędne działanie kawy nie ma znaczącego wpływu na odwodnienie organizmu. Przygotowywana jest przecież na bazie wody, więc składa się z niej aż w 95%. Żaden ze składników kawy nie ma właściwości powodujących „wyciąganie” wody. Jeżeli dodatkowo będziemy prawidłowo nawadniać organizm, wówczas nikomu nie grozi nadmierna utrata płynów.

Kawa w zielonej filiżance

Mit 3 – kawa uzależnia

To, że organizm domaga się kofeiny, nie jest powodem uzależnienia, lecz świadomością, że po jej wypiciu czujemy się dobrze. Kawa bowiem nie pobudza tych partii mózgu odpowiedzialnych za nałogi. Złe samopoczucie czy ból głowy spowodowany niedostarczeniem kofeiny związane jest z fizjologią organizmu, a nie z syndromem odstawienia.

Mit 4 – kawa szkodzi zdrowiu

Kofeina zwiększa ciśnienie krwi, pobudza i wzmaga pracę serca. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak jeśli kawa jest spożywana z umiarem, wówczas nikomu nie grożą żadne konsekwencje zdrowotne. Osobom borykającym się z niskim ciśnieniem zaleca się regularne picie kawy. Co więcej, składniki w niej zawarte sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych oskrzeli, co wspomaga dotlenianie. Ponadto zwiększa zdolność do wzmożonego wysiłki i stymuluje wydzielanie endorfin, dzięki czemu eliminuje poczucie przygnębienia i wprawia w dobry nastrój. Dlatego też większość ludzi nie wyobraża sobie poranku bez kawy, gdyż stanowi to dla nich bodziec na dobry początek dnia.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej