Aronia jak każdy owoc posiada wiele ciekawych właściwości zdrowotnych. Jej smak jest nieco cierpki i gorzkawy, a przez to dla wielu osób mało przyjemny. Przygotowane z niej przetwory mogą być jednak smaczne i dodatkowo także bardzo zdrowe. Co jednak można zrobić z aronii?
Aronia – jakie ma składniki odżywcze i właściwości zdrowotne?
Aronia to łatwy w uprawie owoc, jednak rzadko spotykany, z racji niezbyt przyjemnego smaku, a szkoda. Wykonane z niej przetwory: dżemy, konfitury, soki i kompoty, a także herbaty są i smaczne i przede wszystkim zdrowe. Owoc ten wykorzystuje się zarówno w przemyśle spożywczym, jak i medycynie oraz kosmetyce.
Aronia bogata jest w bioflawonoidy i polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. Dodatkowo zawiera także takie minerały jak błonnik, węglowodany, kwasy organiczne, białka oraz tłuszcze. Z witamin trzeba wyróżnić tutaj witaminę P, A, B, C, E i K. Dodatkowo to także duże źródło minerałów, w tym boru, cynku, fosforu, magnezu, jodu, potasu, sody, wapnia oraz żelaza.
Jak widać, ten niewielki owoc zawiera w sobie naprawdę wiele witamin i minerałów, a wraz z nimi także wiele właściwości leczniczych. Dzięki witaminie P działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Chroni nas też przed działaniem wolnych rodników, wpływa pozytywnie na układ odpornościowy i układ krążenia. Zawarte w aronii składniki pomagają obniżać ciśnienie tętnicze, uszczelniają ściany włosowate naczyń krwionośnych, a także pomagają w hamowaniu chorób oczu, w tym jaskry i zaćmy. To także ważne wsparcie przy regulacji poziomu cholesterolu, a także chroni przed rozwojem nowotworów, dzięki temu, że zawarte w niej fenole są blokadą dla czynników rakotwórczych. Aronia zalecana jest także cukrzykom, ponieważ zmniejsza poziom glukozy we krwi, a także działa przeciwzapalnie i przeciwwrzodowo.
Dżem z aronii i konfitura
Najpopularniejszymi przetworami z aronii jest dżem oraz konfitura. Łatwo można je znaleźć w sklepie, ale równie łatwo można je także zrobić samodzielnie w domowych warunkach. Aby wykonać dżem z aronii, wystarczy wrzucić do garnka wcześniej umyte owoce i dodać cukru (mniej więcej proporcja 1 kg owoców, 0,5 – 1 kg cukru). Następie podgrzewa się garnek, mieszając przez kilkanaście minut na małym ogniu i potem dolewa ok. pół szklanki wody. Całość gotuje się do momentu zgęstnienia, przekłada do słoików i czekać aż wystygnie.
Konfiturę z aronii robi się podobnie jak dżem, z tą różnicą, że owoce gotuje się trzykrotnie w gęstym syropie cukrowym (proporcja: 1 kg aronii, 1 – 2 kg cukru) i wymieszanym z 1 lub dwoma szklankami wody. Następnie całość przekłada się do słoików.
Sok z aronii – jak zrobić?
Dobrym pomysłem jest także zrobienie soku z aronii. Jego wykonanie także jest bardzo proste – wystarczy przygotować ok. 1 kg owoców aronii, które muszą zostać dokładnie umyte i osuszone. Wkłada się je do słoika i zasypuje pół kilogramem cukru i miesza z owocami. Następnie całość zostawia się na okres mniej więcej 5 dni, w suchym i ciemnym miejscu, a później nie pozostaje nic innego jak czekać i po upływie tego czasu przelać wytworzony sok.
Inny sposób mówi o tym, by owoce aronii umyć i osuszyć, a następnie rozdrobnić (np. tłuczkiem do mięsa lub mikserem). Wkładamy je następnie do garnka i mieszamy z 0,5 kg cukru, szklanką wody oraz jedną cytryną. Całość gotujemy przez pół godziny, a później przecedzamy, aby uzyskać klarowny sok. Ten z kolei można przelać do butelek i schować.
Lecznicza nalewka z aronii
Jeżeli chcemy wspomóc nas organizm w oczyszczaniu, warto też pomyśleć o nalewce z aronii. Wykonanie jej nie jest takie trudne i potrzebne będą tutaj takie składniki jak 1,5 kg owoców, 0,5 kg cukru, laska wanilii, kawałek imbiru, 1 l wódki 40% i ewentualnie 0,25 l spirytusu. Aronię myjemy, usuwamy szypułki i ogonki, a następnie wrzucamy do garnka, wsypujemy cukier i na końcu zalewamy alkoholem. Całość odstawia się w ciemne i chłodne miejsce i zostawia na ok. 3 – 4 tygodnie. Po upływie tego czasu należy odcedzić wytworzony sok i wlać do butelek i dobrze zakorkować. Tak przygotowaną nalewkę należy schować w chłodnym miejscu i zostawić na ok. pół roku.