Co jeść przy cukrzycy ciążowej?

autor Jan Kołodziej
219 odsłon 3 minuty czytania
Osoba w ciąży

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem, które dotyka wcześniej zdrowe osoby podczas zmian zachodzących w organizmie podczas ciąży. Efektem tej przypadłości może być wzrost poziomu glukozy we krwi, co może nawet prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka. Dla zachowania jak najlepszego zdrowia podczas ciąży warto więc wiedzieć, co jeść przy cukrzycy ciążowej.

Co jeść na śniadanie przy cukrzycy ciążowej?

Jak przy większości odmian cukrzycy, kluczowe jest regularne jedzenie mniejszych porcji. Zastanawiając się więc, co jeść na śniadanie przy cukrzycy ciążowej, warto pomyśleć o dwóch mniejszych posiłkach zamiast jednego. Dla bezpieczeństwa swojego oraz dziecka, konieczna może okazać się również konsultacja z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem. Dzięki takiemu wsparciu łatwiej będzie bowiem dobrać odpowiednie posiłki, które uzupełnią zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym nie zaszkodzą osobie w ciąży oraz dziecku.

Przykładowe posiłki, spożywane na śniadanie przy cukrzycy ciążowej powinny więc zostać rozłożone w czasie, na przykład między 8, a 10 rano. Warto wtedy wybrać na przykład kanapkę z lekkim mięsem, np. drobiowym. Dobrze upewnić się również, że kanapki będą robione z wykorzystaniem pieczywa razowego. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, można użyć odrobiny masła, a na szynkę drobiową położyć wybrane warzywa. Drugie, mniejsze, śniadanie może zostać przygotowane w sposób analogiczny, a dla urozmaicenia warto wykorzystać, na przykład ser twarogowy. Za dodatek do kanapek może posłużyć tu herbata czarna z cytryną lub owocowa, ale bez dodatku cukru.

Co jeść na obiad przy cukrzycy ciążowej?

Zastanawiając się, co jeść na obiad przy cukrzycy ciążowej, ten najważniejszy posiłek dnia również dobrze jest rozłożyć na kilka mniejszych porcji. W zależności od zaleceń lekarza np. około godziny 13. można zjeść zupę warzywną. Powinien być to dobry wybór dla osoby z cukrzycą ciążową, ponieważ odpowiednio dobrane warzywa potrafią dostarczyć organizmowi sporo witamin, błonnika, a także potasu, który może korzystnie wpływać na ciśnienie krwi.

W następnej kolejności, jeśli jest to możliwe, można sięgnąć po filet drobiowy z ziemniakami. Aby urozmaicić nieco jadłospis, można zdecydować się nawet na coś słodszego w postaci surówki z jabłek i marchewki, której mała ilość nie powinna zaszkodzić podczas cukrzycy ciążowej. Jabłka posiadają w sobie bowiem sporą ilość witamin, ale dla pewności warto skonsultować ze specjalistą ilość przyjmowanego cukru.

Co jeść na kolację przy cukrzycy ciążowej?

Wybierając, co zjeść na kolację przy cukrzycy ciążowej, dobrze pomyśleć o jedzeniu równie lekkim co do tej pory, tym razem rozłożonym na trzy porcje. Dobrym wyborem mogą okazać się kanapki z białym serem między godziną 18, a 19, następnie za prę godzin bułka z serem lub jogurt, o ile będzie na to zgoda lekarza prowadzącego lub dietetyka.

Dieta podczas ciąży bywa uciążliwa, więc nic dziwnego, że przy cukrzycy ciążowej nie jest ona lepsza. Swój jadłospis zawsze należy skonsultować ze specjalistą, ale najważniejszymi jego elementami są posiłki lekkie i pozbawione dodanego cukru. Dobrze też pamiętać, aby jeść mniejszymi rozłożonymi w czasie porcjami.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej