Jak zbudować masę, co jeść, żeby przytyć?

autor Jan Kołodziej
248 odsłon 3 minuty czytania
Osoba budująca masę

W telewizji i w sieci dużo słyszy się o programach odchudzających czy nawet o specjalnych dietach. Jest jednak wiele przypadków, kiedy to konieczne będzie zwiększenie basy ciała, a nie jej zmniejszenie. Może to być spowodowane chęcią rozwoju muskulatury, czysto kwestiami zdrowotnymi. Poniżej przedstawiamy więc kilka porad do tego, jak zbudować masę i co jeść, żeby przytyć.

Jak zbudować masę mięśniową?

Budowanie masy mięśniowej to istotna część ćwiczeń i całego procesu treningowego. Wielu ludzi chodzi bowiem na siłownię głównie po to, aby wytrenować swoje mięśnie. Aby nadać im jednak kształt, muszą być one odpowiednio rozbudowane. Właśnie dlatego tak istotny jest równoczesny trening oraz pobudzanie tkanki mięśniowej do wzrostu. Warto dobrze planować co jeść po treningu, aby zbudować masę mięśniową, ponieważ codzienna dieta również ma wpływ na przyrost mięśni.

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak zbudować masę mięśniową, jest przyjmowanie odpowiedniej ilości białka po treningach. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie białko pełni funkcję budulcową w organizmie człowieka. Składnik ten można przyjmować w formie suplementów lub włączyć go do codziennej diety. Bogate w białko są na przykład ryby, mięso, ser, jaja czy owoce morza.

Co jeść, żeby przytyć?

Niestety bywa również tak, że potrzeba zwiększenia wagi nie wynika tylko z chęci wyćwiczenia organizmu. W niektórych przypadkach, kiedy masa ciała osoby jest zbyt niska, dobrze jest wiedzieć, co jeść, żeby przytyć i poprawić swój ogólny stan zdrowia. W przypadkach niedoboru składników odżywczych białko jest istotne, ale nie warto się ograniczać wyłącznie do niego. Planując więc jadłospis do tego, aby nieco przytyć i wyrównać wagę ciała, należy pamiętać między innymi o zdrowych tłuszczach, węglowodanach, wodzie, witaminach i białku.

Rozpisując więc przykładową dietę, żeby przytyć, mogłyby się w niej znaleźć produkty mleczne, na przykład kefir, mięso drobiowe, makaron i warzywa wybrane wedle uznania. Zastanawiając się jednak, co jeść, żeby przytyć 10 kg, warto pomyśleć o zwiększeniu dziennej ilości przyjmowanych kalorii, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Na co uważać zwiększając masę ciała?

Zastanawiając się, co zrobić, żeby przytyć, zawsze trzeba uważać na to, aby proces ten nie przyniósł negatywnych skutków. Jakakolwiek radykalna zmiana masy ciała powinna być konsultowana ze specjalistą, najlepiej lekarzem lub dietetykiem. Jest to istotne, ponieważ nadmierne zwiększanie masy ciała może prowadzić do rozregulowania się organizmu lub występowania nieprawidłowości. To właśnie dietetyk powinien doradzić najlepiej co jeść, aby przytyć w sposób zdrowy i nie popaść z jednego problemu w drugi.

Jak więc widać, najlepszym sposobem na to, jak zbudować masę mięśniową, jest przyjmowanie odpowiednich ilości białka. Jest to szczególnie istotne po treningach, ale warto pamiętać również o utrzymywaniu zdrowej diety poza ćwiczeniami. Białko może być również pomocne, kiedy zastanawiamy się, co jeść, żeby przytyć, ale w tym wypadku należy szczególnie pamiętać o całej reszcie jadłospisu. W każdym przypadku zalecana jest jednak konsultacja ze specjalistę, ponieważ działanie na własną rękę może prowadzić do problemów zdrowotnych.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej