Co jeść przy cukrzycy typu 1, 2, 3, jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?

autor Jan Kołodziej
182 odsłon 3 minuty czytania
Jedzenie nie dobre przy cukrzycy i glukometr

Cukrzyca to z jednej strony dość poważna choroba, ale również codzienność dla wielu osób. Restrykcje związane z odżywianiem się często postrzegane są więc jak zwykłe posiłki, w których nie może jednak zabraknąć kilku kluczowych elementów. Nie mogą one również zawierać produktów szkodzących, dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, co jeść przy cukrzycy.

Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?

Dieta cukrzyka przede wszystkim powinna być dopasowana do jego indywidualnej sytuacji zdrowotnej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ istnieją różne typy cukrzycy, które posiadają własną charakterystykę. Zachowanie odpowiedniej diety cukrzycowej, pozwala na zachowanie odpowiednich poziomów glukozy oraz insuliny w organizmie. Można więc przyjąć ogólną zasadę, według której przy cukrzycy warto jeść produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym.

Co jeść przy cukrzycy typu 1?

Zastanawiając się nad jadłospisem odpowiednim dla osoby z cukrzycą typu 1., warto pamiętać o tym, że powinny w nim dominować warzywa, chude mięso, jaja oraz ryby. Szczególne korzystne dla cukrzyka mogą okazać się potrawy gotowane na wodzie lub pieczone w folii aluminiowej.

Warto wspomnieć, że oprócz tego co jeść przy cukrzycy, istotne jest także kiedy te posiłki zostaną spożyte. Dobrze więc jeść mniejsze regularne posiłki, które rozłożone zostaną na cały dzień. Oprócz samego jedzenia nie można też pomijać kwestii napojów, a szczególnie uważać warto na mleko, które przez zawartość laktozy może podwyższać poziom cukru w organizmie.

Co jeść przy cukrzycy typu 2?

Cukrzycę typu 2. uznaje się za chorobę nabytą, a podstawą podczas jej występowania, jest aktywność fizyczna oraz redukcja przyjmowanych kalorii. Oznacza to, że, podobnie jak w cukrzycy typu 1., dobrym wyborem będzie jedzenie mniejszych porcji rozłożonych na cały dzień. Jadłospis w przypadku cukrzycy typu 2. powinien również wynikać przede wszystkim z tego, czego nie można jeść. Warto więc wiedzieć, że przy tego rodzaju chorobie lepiej unikać tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych oraz cukrów dodanych. Dobrym przykładem tego czego nie jeść przy cukrzycy typu 2., będą więc miód, słodycze oraz dosładzane jogurty.

Co jeść przy cukrzycy typu 3?

Ze względu na to, że cukrzyca typu 3., czyli wtórna, jest chorobą dość specyficzną i zależna od objawów współistniejących, trudno określić osobną dla niej dietę. Warto jednak zauważyć, że część osób z tym rodzajem cukrzycy korzysta z diety podobnej do tej stosowanej przy typie 2. Oznacza to, że najlepszym co można jeść przy cukrzycy typu 3., są produkty spożywcze zawierające przede wszystkim mniej tłuszczów nasyconych oraz mniejszą ilość węglowodanów prostych. Oprócz tego dobrze sprawdzić może się pieczywo żytnie i razowe, brązowy ryż, kasza czy chude mięso. Należy jednak pamiętać, że szczegóły diety przy cukrzycy zawsze lepiej przedyskutować z lekarzem lub dietetykiem.

Jak widać, przy cukrzycy typu 1, 2 oraz 3 jadłospis jest dość podobny. W każdym przypadku posiłki powinny opierać się na pokarmach o niskim indeksie glikemicznym. Szczegóły jadłospisu najlepiej jednak przedyskutować ze specjalistą, który powinien zaproponować najlepsze rozwiązanie dla naszej indywidualnej sytuacji.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej