Co jeść przy biegunce, jakie jedzenie gdy masz biegunkę?

autor Lilianna Bauer
508 odsłon 3 minuty czytania
Rolka po papierze

Biegunka to nieprzyjemna dolegliwość, objawiająca się oddawaniem wodnistego kały częściej niż trzy razy na dzień. Choć w świadomości większości ludzi choroba ta uznawana jest raczej za dość krępującą, jednocześnie należy do bardzo powszechnych. Oznacza to, że każdy z nas spotkał się biegunką przynajmniej raz w życiu, jak nie częściej. Jak jednak sobie z nią radzić? Co jeść i pić czy złagodzić objawy?

Czym jest biegunka?

Biegunka to bardzo powszechna dolegliwość, której najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Doprowadzić do niej może także zatrucie metalami ciężkimi, czy z powodu przyjmowania niektórych leków. Niestety towarzyszy ona także zatruciu pokarmowemu, czyli w momencie, gdy zjemy coś nieświeżego czy nieodpowiednio przyrządzonego.

Może być również objawem wielu różnych chorób, w tym nieswoistego zapalenia jelit, przy nadczynności tarczycy, w momencie nietolerancji laktozy czy innej alergii pokarmowej. Niektórzy ludzie reagują biegunką na przykład na stres i sytuacje związane z silnymi emocjami.

Jakie są rodzaje biegunek?

Zdecydowana większość biegunek ma charakter ostry i trwa najwyżej do 10 dni. Ich przyczyną zazwyczaj są zakażenia bakteryjne i wirusowe. Często zdarza się, że to nawet incydenty jednodniowe, przy czym wystarczy po prosty odpocząć i wdrożyć odpowiednią dietę. Nieco bardziej niebezpieczne są jednak biegunki przewlekłe, trwające ponad 10 dni. W takich przypadkach można mieć do czynienia z poważniejszą chorobą, poza tym, długi czas choroby znacząco osłabia organizm, ponieważ biegunki mocno odwadniają.

Co pić mając biegunkę?

Biegunki sprawiają, że niejednokrotnie biega się do łazienki po kilka razy, oddając przy tym obfity i wodnisty kał. Abstrahując od tego, że jest to nieprzyjemne, mocno wpływa także na ogólną kondycję organizmu, który w ten sposób bardzo szybko się odwadnia i traci cenne składniki odżywcze. Istotne jest więc sięganie po większą ilość płynów, minimum 2 l na dzień. Lepiej pić przegotowaną wodę, ale dopuszczalne są także gorzkie herbaty i herbaty ziołowe. Zdecydowanie odradza się sięganie po kawę, alkohol, słodkie napoje i napoje gazowane. Soki owocowe i warzywne też nie są w tym stanie wskazane.

Rolka po papierze

Co jeść przy biegunce?

Jedzenie przy biegunce jest znacznie utrudnione, jako że większość produktów po prostu przez nas przelatuje. Bardzo istotne jest więc to, co się je i ile się je. Posiłki powinny być staranie wyselekcjonowane, jednocześnie należy je spożywać co 2 – 3 h w niewielkich ilościach. Co ważne, początkowo powinno się wykluczyć jakiekolwiek produkty bogate w błonnik! Na początku choroby najlepiej sięgać po: biały ryż, kleik ryżowy, biszkopty, pieczywo pszenne, drobne makarony, a także gotowane: marchew, jabłka, banany. Ogólnie warto sięgać po banany, jako że są bogatym źródłem potasu, którego traci się bardzo dużo w czasie biegunek.

Gdy stan zdrowia nieco się poprawi, można do diety zacząć wprowadzać kolejne produkty, w tym: chude mięsa i wędliny, niskotłuszczowe produkty mleczne, ogórki, pomidory, ziemniaki, owoce cytrusowe, kisiele, budynie, zupy. W trakcie trwania biegunki, wszelkie potrawy najlepiej przygotowywać na parze, piec w folii lub dusić.

Kiedy iść do lekarza?

Odpowiednia dieta, nawodnienie oraz odpoczynek powinny pomóc w opanowaniu biegunki w miarę szybko. Jeżeli jednak dolegliwości trwają dłużej niż 2 dni, do tego są bardzo nasilone, albo pojawiają się inne problemy, wizyta u lekarza może być bezwzględnie konieczna. Może on wówczas zalecić zażywanie specjalnych leków przeciwbiegunkowych oraz innych leków, na przykład nawadniających.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej