O zdrowym żywieniu słyszymy obecnie dość często. Większość produktów, które możemy znaleźć w sklepach, jest przetworzona, a warzywa i owoce często pryskane są dużą ilością pestycydów. Nic dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na poszukiwania zdrowej, ekologicznej żywności. O tym jak i gdzie ją znaleźć, przeczytasz poniżej.

Co to znaczy zdrowa żywność?

Określenie „zdrowa żywność” już na stałe weszło do naszego języka. W sklepach możemy znaleźć półki z ekologicznymi produktami, sami szukamy także takiego jedzenia na własną rękę, na przykład w Internecie. Stron, na których możesz znaleźć ekologiczne jedzenie, jest sporo, a jednym z czołowych producentów zdrowej żywności jest Spichlerz Zdrowia, który swoją ofertę przedstawia na https://spichlerz-zdrowia.pl/category/zdrowa-zywnosc-domowej-roboty. Szukając tego typu produktów, warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie i drogę, którą przeszły, żeby trafić do sprzedawcy. Jeśli wiemy, że przedsiębiorstwo oferuje żywność prosto od rolnika, możemy być spokojni o nasze zdrowie. Ekologiczne jedzenie to przede wszystkim takie, które nie posiada żadnych chemicznych dodatków, dotyczy to zarówno składu wyrobów, jak i procesu produkcji, czy hodowli. Takie produkty nie będą także wzmocnione różnymi aromatami czy sztucznymi barwnikami.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Jeśli chcemy kupić zdrową żywność, pierwszą myślą będzie na pewno wieś. Wiele gospodarstw oferuje na sprzedaż swoje wyroby, a także warzywa i owoce. Często ogłoszenia o jajkach czy mleku prosto od krowy możemy znaleźć na słupach ogłoszeniowych, przystankach, czy też płotach niektórych domostw. Będąc w takim miejscu, wystarczy zapytać kogoś, gdzie możemy kupić zdrowe jedzenie.

Nieco trudniej z zakupem zdrowej żywności jest w miastach, jednak i tutaj znajdziemy miejsca, gdzie kupimy żywność prosto od rolnika. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju sklepy, które sprowadzają jedzenie z ekologicznych terenów, często mające także swoje adresy online. Warto kupować zdrową żywność zwłaszcza w sieci, ponieważ wybór jest często dużo większy niż w placówkach stacjonarnych.

W wielu miastach odbywają się także różnego rodzaju targi, na których wystawiają swoje towary rolnicy. Warto być uważnym i sprawdzać, kiedy takie wydarzenie odbywa się w naszym mieście.

Jak sprawdzić, czy żywność faktycznie jest zdrowa?

Ekologiczne produkty są drogie, dlaczego warto być wyczulonym na to, co faktycznie dostajemy. Wiele produktów posiada różnego rodzaju certyfikaty, które gwarantują jej jakość, jednak nie zawsze jest możliwy zakup produktu z tego rodzaju oznaczeniem. Ekologiczne warzywa i owoce często możemy poznać po wyglądzie – w tym przypadku im więcej plamek i bardziej nieregularny wygląd, tym jedzenie będzie zdrowsze. Zawsze warto także porozmawiać ze sprzedawcą, lub czytać opisy, skąd pochodzi dany produkt i jak funkcjonuje jego hodowla – są to cenne informacje, z których można wyciągnąć sporo wiedzy na temat jakości produktów, które chcemy zakupić.

Comments (3)

 1. Luiza

  Odpowiedz

  Zdrowa żywność? Jak dla mnie to tylko z bazarku. Choć w sumie różne rzeczy się słyszy. Czasami ta żywność bio z marketu będzie lepszym wyborem.

 2. Gosia

  Odpowiedz

  Ja kupuję właśnie na wsiach, jak pojadę na weekend. Praktycznie wszędzie można coś kupić. A i rolników wspieram wtedy. Ogólnie polecam taki sposób, można kupić naprawdę dobre jedzenie:)

 3. ktw-owo

  Odpowiedz

  Ja na śląsku kupuję warzywa najczęściej na BioBazarze w Hucie Baildon, polecam 😉 Takich warzyw to nigdzie indziej nie dostanę, nawet w osiedlowym warzywniaku nie ma ładniejszych

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *