Co jeść po wyrwaniu zęba? Czy można jeść po wyrwaniu ósemki?

autor Kamila Grabowska
667 odsłon 2 minuty czytania
Kobieta jedząca cukierek

Wyrywanie zębów to stresująca sytuacja, choć sam zabieg ekstrakcji jest obecnie bezbolesny, tak chwile po nim mogą wiązać się z bólem, ale także z wyrzeczeniami w późniejszej diecie. W dzisiejszym artykule podpowiemy wam, co powinno się jeść po wyrwaniu zęba oraz czego unikać.

O czym należy pamiętać tuż po zabiegu ekstrakcji zęba?

Najważniejsze to dostosować się do wskazówek lekarza. Prawdopodobnie zaleci on, by nic nie pić i nie jeść przez minimum dwie godziny po zabiegu. To minimalny czas, w którym rana powinna się delikatnie zasklepić. Jeśli w tym czasie coś zjemy, może dojść do podrażnienia rany i krwawienia. Z tego powodu warto zjeść pożywny posiłek tuż przed zabiegiem wyrywania zęba. Lekarze zalecają, by przez pewien czas twardsze posiłki przeżuwać tą stroną, która nie była operowana. Po zabiegu nie wolno pić alkoholu ani palić wyrobów tytoniowych przez co najmniej 24 godziny! Przez 12 godzin po zabiegu nie zaleca się szczotkować zębów.

Co można jeść po wyrwaniu zęba?

Po wyrywaniu zęba warto przez co najmniej kilka dni zwracać uwagę na to, co się je. Pacjent powinien zażywać pokarm w postaciach płynnych, by uniknąć podrażnień w jamie ustnej. Można jeść zupy krem, często takie, jakie przygotowuje się małym dzieciom, czyli bez soli i przypraw. Można robić je samemu, albo kupić zupki dedykowane niemowlakom. Trzeba pamiętać, że zupa nie może być gorąca. Gorących pokarmów należy się wystrzegać. Zbawieniem tutaj będą zaś chłodne pokarmy, jak na przykład jogurty, mogą przynieść ukojenie i zmniejszyć opuchliznę. Przy usuwaniu migdałków często pacjenci jedzą lody, po wyrywaniu ósemek także warto jeść lody, są dobrym okładem. Można też pić koktajle, jednak warto zwracać uwagę na to jakie owoce blendujemy, lepiej unikać owoców z małymi pestkami jak truskawki czy kiwi, żeby przypadkiem nie dostały się do rany. Żeby dostarczyć sobie energii, na czas dochodzenia do siebie można odżywiać się szejkami białkowymi. Są bogate w substancje odżywcze i stanowią dobrą alternatywę dla stałego pokarmu. Dobre będą zarówno te, które reklamują się jako substytut jedzenia, jak np. Huel, ale też te, których używają sportowcy.

Czego powinniśmy unikać po ekstrakcji zęba?

W pierwszych dniach po zabiegu kategorycznie powinno unikać się gorących pokarmów i napojów, mogą one uszkodzić skrzep i wywołać krwawienie. Z menu powinniśmy wykluczyć także pokarmy, które są twarde oraz te, które wymagają dłuższego przeżuwania. Najbezpieczniej w takim wypadku jest przejść na dietę płynną lub półpłynną. Na dłuższy czas warto zrezygnować z ostrych potraw, ponieważ jama ustna po zabiegu usuwania zęba jest bardzo delikatna, a ostre jedzenie może ją podrażnić.

Kiedy można normalnie jeść po wyrwaniu zęba?

Dieta płynna powinna trwać przynajmniej tydzień po wykonaniu zabiegu ekstrakcji. Później można stopniowo wprowadzać do diety produkty półpłynne, a potem już produkty miękkie, które można przeżuć. Ważne, by do dawnej diety wracać stopniowo.

podobne treści

2 komentarze

zębuszka 2 sierpnia 2022 - 09:03

Ja po wyrywaniu ósemki przez dwa tygodnie nie jadłam nic poza słoiczkami gerbera dla dzieci, inne jedzenie było dla mnie nie do przełknięcia, potem się przeniosłam na kaszki i zupki. Aż się boję co to będzie jak będę musiała kolejną ósemkę wyrwać…

odpowiedz
Emil 18 sierpnia 2022 - 11:00

U mnie po wyrwaniu ósemki zbawieniem były zupy krem i smoothie, polecam :)

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej