Co można jeść na diecie ketogenicznej, a czego należy unikać?

autor Jan Kołodziej
154 odsłon 2 minuty czytania
Ser przy diecie ketogenicznej

Szukając zasad lub wskazówek odnośnie do prawidłowego sposobu odżywiania, dużą pomocą może okazać się tak zwana piramida żywieniowa. Określa ona bowiem szacowane proporcje, w których człowiek powinien spożywać dane rodzaje produktów, aby poprawnie funkcjonować. Decydując się na dietę ketogeniczną, szczególnie warto więc wiedzieć, co można jeść, a czego unikać, ponieważ jej założenia w pewnym sensie przeciwstawiają się standardowemu jadłospisowi.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dietę ketogeniczną można najłatwiej określić, jako dietę wysokotłuszczową. Jej założeniem jest bowiem wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. Właśnie ten element stoi w sprzeczności ze standardem, który określa znana powszechnie piramida żywienia. Według niej tłuszcze powinny być przyswajane okazjonalnie i powinny mieć najmniejszy priorytet w cyklu odżywiania człowieka.

Warto jednak pamiętać, że raz określonych wytycznych nie można zmieniać. Odpowiednio dobrana dieta ketogeniczna, może przyczynić się do wielu korzystnych procesów w organizmie. Ma ona potencjał między innymi do pomocy przy obniżaniu wagi ciała. Jest to możliwe dzięki temu, że przy odpowiednim cyklu żywieniowym, organizm jest w stanie czerpać energię z tłuszczu.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

W związku z tym, że podstawą diety ketogenicznej są tłuszcze, w jadłospisie nie może zabraknąć produktów pochodzenia zwierzęcego. Dużą zawartość tłuszczu mają na przykład mięso, ryby, smalec czy sery. Warto pamiętać, że dietę ketogeniczną mogą stosować również osoby niejedzące mięsa oraz produktów spożywczych. Roślinnymi elementami tej diety, są na przykład kalafior, brokuły, ogórki czy awokado.

Przykładowy jadłospis przy diecie ketogenicznej mógłby więc opierać się na jajecznicy z boczkiem, smażonym kurczaku oraz sałatce z awokado. Dobrym wyborem może okazać się również brokuł, który dodatkowo można usmażyć.

Czego należy unikać przy diecie ketogenicznej?

Podążając za zasadą ograniczenia węglowodanów, przepisy dla początkujących oraz zaawansowanych w diecie ketogenicznej nie powinny zawierać produktów zbożowych, skrobiowych, a także mlecznych. Oznacza to, że będąc na diecie ketogenicznej najlepiej unikać ziemniaków, kaszy, makaronów oraz ograniczyć spożycie warzyw i owoców bogatych w węglowodany.

Warto jednak wspomnieć, że nie należy wyłączać ze swojego jadłospisu produktów, które są konieczne dla poprawnego rozwoju i funkcjonowania osoby. Właśnie dlatego wszelkie zmiany z kwestii diety i jadłospisu najlepiej konsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta ketogeniczna jest więc sposobem odżywiania się, który pozwala na zmniejszenie przyjmowanej ilości węglowodanów, które zastąpione są przez tłuszcze. Zastanawiając się co jeść podczas stosowania tej diety, warto skupić się na produktach pochodzenia zwierzęcego, a unikać produktów zbożowych czy skrobiowych. Z racji tego, że tak drastyczna zmiana może prowadzić do różnego typu reakcji organizmu, wart wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej