Co jeść przy niskiej hemoglobinie?

autor Olga Nowak
1,2K odsłon 2 minuty czytania
posiłek przy niskiej hemoglobinie

Niski poziom hemoglobiny może być niepokojący, tym bardziej że często nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale także w dłuższej perspektywie wpływa na kondycję organizmu. Do czego prowadzi niskokrwistość i jak sobie z nią radzić? Podpowiemy Ci, co jeść przy niskiej hemoglobinie, aby poprawić swój stan zdrowia.

Czym może skutkować niski poziom hemoglobiny?

Niski poziom hemoglobiny często towarzyszy anemii, a do najczęstszych objawów niedoboru tego składnika krwi należą chroniczne zmęczenie, bladość skóry i problemy z koncentracją. Osoby, u których stwierdzono to zaburzenie, mogą również doświadczać duszności nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym. Pacjenci cierpiący na anemię często borykają się także bezsennością i brakiem energii. Utrzymujący się niski poziom hemoglobiny może negatywnie wpływać na funkcjonowanie serca i innych narządów, co ma związek z niedotlenieniem komórek organizmu. Z tego względu wczesne wykrycie anemii i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwalają szybko wrócić do zdrowia.

Jakie produkty mogą podnieść poziom hemoglobiny?

Dieta przy niskim poziomie hemoglobiny powinna opierać się na produktach bogatych w żelazo. Szukając odpowiedzi na pytanie, co jeść przy anemii, należy pamiętać o czerwonym mięsie, które jest uznawane za doskonałe źródło tego pierwiastka w łatwo przyswajalnej formie. Wiele korzyści może przynieść również spożywanie warzyw liściastych, m.in. szpinaku, który zawiera sporo witamin i żelaza przyczyniających się do poprawy poziomów hemoglobiny. Natomiast produkty bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, ułatwiają przyswajanie tego pierwiastka z pokarmów. Przy niskiej hemoglobinie warto sięgać po nasiona, orzechy i rośliny strączkowe (np. ciecierzycę, soczewicę i groch), które podnoszą jej poziom. Zalecane jest również jedzenie ryb i drobiu, ponieważ stanowią one dobre źródła żelaza i pozwalają pozbyć się niedokrwistości.

Czego nie należy jeść przy niskokrwistości?

Pewne produkty mogą utrudniać przyswajanie żelaza przez organizm, dlatego należy ograniczyć ich spożycie podczas anemii. Należą do nich m.in. napoje zawierające kofeinę, czyli kawa i herbata. Ze względu na to, że mogą one hamować wchłanianie żelaza, zaleca się picie ich w umiarkowanej ilości lub zastąpienie ich wodą. Warto także ograniczyć w diecie przy niskim poziomie hemoglobiny produkty bogate w wapń. Choć są one zdrowe, to w dużych ilościach mogą negatywnie wpływać na przyswajanie żelaza. Należy też pamiętać, aby przy niskokrwistości nie jeść zbyt często pokarmów o wysokiej zawartości błonnika, ponieważ mogą one utrudniać wchłanianie składników odżywczych.

Niski poziom hemoglobiny może przyczyniać się do osłabienia organizmu i utrudniać skupienie uwagi. Bowiem niedokrwistość często jest powodem niedotlenienia. Naszym zdaniem oprócz stosowania się do zaleceń lekarza warto wprowadzić do diety produkty bogate w żelazo. Co według Ciebie warto jeść przy niskiej hemoglobinie? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej