Anemia to zaburzenie, które może mieć niekorzystny wpływ na pracę serca oraz mózgu. Przy jej rozpoznaniu, szczególnie istotne jest dobranie prawidłowej diety, dzięki której regularnie będziemy mogli dostarczać odpowiednie substancje, niezbędne do pracy organizmu. Jeśli zastanawiasz się więc, co jeść przy anemii, poniższy artykuł może Ci pomóc!
- Czym jest anemia i jak ją rozpoznać?
- Co jeść przy anemii?
- Jak uzupełnić niedobór żelaza przy anemii?
- Czego nie jeść przy anemii?
Czym jest anemia i jak ją rozpoznać?
Anemia, a inaczej niedokrwistość, to choroba, która charakteryzuje się zmniejszonym poziomem hemoglobiny w całym organizmie człowieka. Jest to więc stan potencjalnie niebezpieczny, ponieważ to między innymi hemoglobina wchodzi w skład komórek, których zadaniem jest transport tlenu do wszystkich zakamarków naszego ciała.
Do jednych z głównych objawów tej przypadłości można zaliczyć przede wszystkim ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, bladość, duszności oraz pogorszenie koncentracji. Odpowiedzialnych za tego rodzaju pogorszenie się stanu zdrowia może być wiele czynników, ale za najczęstszy uważa się niedobór żelaza.
Co jeść przy anemii?
Dieta przy anemii powinna być bogata w żelazo. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie ten pierwiastek bierze udział w erytropoezie, czyli procesie powstawania krwinek czerwonych, a więc erytrocytów. Więcej żelaza w organizmie oznacza potencjalnie lepszą produkcję brakujących krwinek, a tym samym możliwość lepszego transportu tlenu do poszczególnych organów. Dobierając jadłospis oraz konkretne przepisy przy anemii zawsze najlepiej skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że bogate w żelazo są pokarmy mięsne, a także część owoców, warzyw oraz produktów zbożowych.
Jak uzupełnić niedobór żelaza przy anemii?
Wiedząc już, jaki jest dobry sposób na to, jak uzupełnić niedobór żelaza, możliwe jest sporządzenie przykładowych przepisów. Osoby jedzące mięso mogłyby rozważyć wątróbki wieprzowe z sosem warzywnym, a interesującą propozycją dla wegetarian może być gotowany bób z dodatkiem buraków.
Czego nie jeść przy anemii?
Wiedząc, co jeść przy anemii, warto również pamiętać, że niektóre potrawy czy napoje szczególnie wypłukują żelazo z organizmu. Zastanawiając się jak skutecznie uzupełnić niedobór żelaza, należy szczególnie uważać na kawę i herbatę. Są to bowiem źródła kofeiny oraz teiny, które to potrafią ograniczać wchłanianie się żelaza. Poza popularnymi napojami warto uważać na wszelkie pokarmy, które zawierają duże ilości błonnika pokarmowego czy wapnia. Nie zaszkodzi również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dobrania odpowiedniej diety, która nie będzie zawierała niekorzystnych dla nas składników.
Jak więc widać, anemia to zaburzenie, które objawia się zmniejszeniem poziomu hemoglobiny w organizmie. Podczas jego występowania, pacjenci przeważnie korzystają ze specjalnej diety bogatej w żelazo, które ma pomagać w wytwarzaniu nowych krwinek czerwonych. Głównymi źródłami żelaza w diecie mogą być produkty mięsne lub niektóre warzywa i owoce. Przy anemii warto również uważać na produkty, które wypłukują i hamują przyswajanie żelaza przez organizm, takie jak kawa czy herbata.