Co jeść przy niedoborach witaminy B12, jakie produkty zawierają witaminę B12?

autor Jan Kołodziej
210 odsłon 2 minuty czytania
Tabletki i witaminy b12 w pudełku

Witamina B12 to istotny składnik codziennej diety, o którym jednak łatwo można zapomnieć. Jej niedobory mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, problemy żołądkowe czy osłabienie mięśni. Na szczęście ten istotny składnik diety łatwo znaleźć nawet w popularnych produktach żywnościowych. W poniższym artykule przedstawimy więc co jeść przy niedoborach witaminy B12 oraz jakie produkty ją zawierają.

Jak objawia się niedobór witaminy B12?

Zdawać by się mogło, że aby wykryć niedobór witaminy B12, trzeba poddać się dokładnym testom. W rzeczywistości objawy braków witamin często widoczne są, przez łatwe do rozpoznania objawy. Niedobór witaminy B12 w organizmie mogą sugerować zaburzenie procesu powstawania krwi, czyli na przykład ciągłe bóle głowy, osłabienie i szczególna bladość. Innymi przykładami objawów braków witaminy B12 mogą być letarg, zaburzenia widzenia czy chudnięcie. Warto oczywiście pamiętać, że w razie wątpliwości, każdą z powyższych zmian zdrowotnych oraz ewentualne modyfikacje jadłospisu najlepiej omówić ze specjalistą.

Jakie produkty zawierają witaminę B12?

Wydawałoby się, że jedną z najprostszych dróg na uzupełnienie witaminy B12, jest wybranie z apteki tej, która jest najlepsza. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju suplementacji można uniknąć przez wzbogacenie swojej codziennej diety o produkty bogate właśnie w witaminę B12. Są one bowiem dość popularne i łatwodostępne w większości sklepów.

Najlepszym wyborem przy niedoborze witaminy B12, mogą okazać się produkty pochodzenie zwierzęcego, takie jak na przykład nerki, wątroby drobiowe, owoce morza czy nabiał. Widać więc, że z tym, co jeść przy niedoborze witaminy B12 szczególny problem mogą mieć wegetarianie oraz weganie. W ich przypadku sprawdzić się mogą na przykład algi, czystek tempeh. Warto jednak pamiętać, że szczególnie przy diecie wegańskiej nie można zapominać o suplementacji witaminy B12 produktami, które zaleci specjalista.

Co jeść przy niedoborach witaminy B12?

Wiedząc już, które produkty są bogate w witaminę B12, łatwiej określić jadłospis, a więc to, co dokładnie jeść przy niedoborach. Osoby jedzące mięso oraz nabiał mogą spróbować włączyć do swojej diety więcej posiłków typowo mięsnych na przykład kanapki z polędwicą wołową na śniadanie, wątróbki na obiad, a na kolację dodatkowy jogurt naturalny.

Osoby niejedzące mięsa mogą spróbować jeść nieco więcej jaj, sera czy jogurtów. Najbardziej problematyczne może okazać się uzupełnienie diety przy niedoborze witaminy B12 dla wegan. W tym przypadku warto jeść nieco więcej alg, które można włączyć w skład na przykład bezmięsnego sushi.

Niedobór witaminy B 12 może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, właśnie dlatego przy występowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, aby razem ustalić, co można jeść przy takich brakach. W zależności od indywidualnego przypadku lekarz lub dietetyk powinien wtedy polecić pokarmy mięsne, nabiał lub inne łatwodostępne suplementy.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej