Co jeść przed treningiem?

autor Olga Nowak
435 odsłon 3 minuty czytania
meżczyzna trenujący na siłowni

Regularne uprawianie aktywności fizycznej zwykle idzie w parze ze zrównoważoną dietą, która pobudza metabolizm. Wiele osób pamięta o tym, aby po ćwiczeniach spożyć pełnowartościowy posiłek, jednak co jeść przed treningiem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedź!

Dlaczego posiłek przed treningiem jest ważny?

Dobrze zbilansowany posiłek spożyty przed aktywnością fizyczną może poprawić wydajność. Dostarcza on organizmowi niezbędnej energii, wpływając na wytrzymałość i siłę mięśniową. Zapobiega on też uczuciu głodu w trakcie wykonywania ćwiczeń, co pozwala na pełne skupienie się na treningu. Zawarte w jedzeniu składniki odżywcze przyspieszają proces odbudowy mięśni po zakończonym wysiłku. Odpowiednio skomponowany posiłek aktywnie wspiera metabolizm, przyczyniając się do spalania tkanki tłuszczowej. Pozwala to także lepiej wykorzystać zmagazynowane w organizmie zasoby energetyczne.

Jedz przed treningiem produkty bogate w białko

Proteiny wspierają rozbudowę tkanki mięśniowej, dlatego w domowych przedtreningówkach nie powinno zabraknąć produktów bogatych w białko. Warto sięgać po jajka, chude mięso, ryby, tofu i rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica i groch, dostarczające organizmowi wysokiej jakości protein. Włączanie ich do diety przedtreningowej pomoże Ci utrzymać i zwiększyć masę mięśniową, co jest bardzo ważny zwłaszcza podczas intensywnego treningu. W ten sposób ciało będzie lepiej przygotowane na wysiłek i mniej podatne na kontuzje. Białko spełnia również dosyć istotną funkcję w procesach metabolicznych, przyczyniając się do szybszego spalania kalorii.

Węglowodany w posiłku przed treningiem

Węglowodany to główne źródło energii dla organizmu, dlatego tak ważna jest ich obecność w diecie przed wysiłkiem fizycznym. Składniki te znajdziesz w takich produktach jak pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, brązowy ryż czy płatki owsiane. Natomiast owoce, a zwłaszcza banany i jagody, dostarczają organizmowi szybko przyswajalnych cukrów, których spożycie również może być korzystne tuż przed treningiem. Zapewniają one stopniowe uwalnianie glukozy do krwi, pozwalając utrzymać energię na stabilnym poziomie przez dłuższy czas. Spożycie posiłku bogatego w węglowodany przed treningiem pozwala zatem na dłuższe i bardziej intensywne ćwiczenia. Jednocześnie zapobiega to szybkiemu spadkowi cukru we krwi, który może prowadzić do osłabienia i zmęczenia. Węglowodany są również ważne dla odbudowy zapasów glikogenu w mięśniach, co wpływa na regenerację po treningu.

Nie zapominaj o tłuszczach w diecie

Choć niektóre osoby często pomijają tłuszcze w diecie przedtreningowej, to związki te odgrywają ważną rolę podczas długotrwałej aktywności fizycznej. Źródła zdrowych tłuszczów, m.in. awokado, orzechy, nasiona czy też oliwa z oliwek, dostarczają ciału sporo energii. Mogą one zostać wykorzystane przez organizm jako źródła paliwa, zwłaszcza w przypadku długotrwałych ćwiczeń o niskiej lub średniej intensywności. Tłuszcze są również niezbędne do wchłaniania witamin A, D, E i K, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach. Włączenie umiarkowanej ich ilości do przedtreningowego posiłku wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i poprawia ogólną kondycję organizmu.

Posiłek przed treningiem jest w naszej ocenie równie ważny co ten spożywany tuż po zakończeniu ćwiczeń. Nie powinno w nim zabraknąć przede wszystkim cukrów złożonych dostarczających energii i białka stanowiącego budulec tkanki mięśniowej. Co Ty lubisz jeść przed treningiem? Masz swoje ulubione dania? Daj znać w komentarzu.

podobne treści

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej