Zdiagnozowano u Ciebie powiększoną śledzionę? Co może być tego przyczyną? Jak należy się odżywiać przy powiększonej śledzionie? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co powinna zawierać dieta wspierająca pracę tego narządu.
Jakie mogą być przyczyny powiększonej śledziony?
W organizmie ludzkim śledziona pełni wiele ważnych funkcji, w tym odpowiada za filtrację krwi i ma swoją rolę w systemie odpornościowym. Do powiększenia tego narządu zwykle przyczyniają się różnego rodzaju infekcje, stany zapalne, anemia, a także choroby autoimmunologiczne. Często objaw ten jest sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Przypadki powiększenia śledziony można również zaobserwować wśród osób cierpiących na choroby wątroby, takie jak marskość. Zwiększenie objętości tego narządu czasami wynika też z urazów fizycznych, dlatego warto pamiętać, że postawienie trafnej diagnoza jest niezbędne dla skutecznego leczenia.
Co powinna zawierać dieta osoby z powiększoną śledzioną?
Należy mieć na uwadze, że zdrowe odżywianie ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie śledziony. Osoby, u których narząd ten jest powiększony, powinny wzbogacić swoją dietę o pokarmy bogate w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy. Składniki te zawierają zielone warzywa liściaste (m.in. szczaw, szpinak i jarmuż), chude mięso (np. kurczak i indyk) i rośliny strączkowe (m.in. soczewica, fasola i ciecierzyca). Polecane są także produkty pełnoziarniste, które dostarczają organizmowi niezbędnego błonnika. U osób z powiększoną śledzioną wskazane jest unikanie ciężkostrawnych potraw, które mogą obciążać ten narząd i cały układ trawienny. Dobrym rozwiązaniem wydaje się spożywanie mniejszych, lecz częstszych posiłków. Ważne jest także, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprzez picie dużej ilości wody.
Jakie produkty szkodzą śledzionie?
Pewne produkty spożywcze mogą negatywnie wpływać na stan śledziony, szczególnie jeśli jest ona powiększona. Zwłaszcza alkohol może powodować dodatkowe obciążenie nie tylko dla tego narządu, ale także wątroby. Warto również zrezygnować z ciężkich, tłustych potraw i produktów wysoko przetworzonych, ponieważ ich trawienie wymaga większego wysiłku ze strony układu pokarmowego. Zaleca się także unikanie dużej ilości cukrów prostych, które mogą prowadzić do wahania poziomu cukru we krwi i zwiększać stan zapalny. Natomiast spożywanie nadmiernej ilości soli często skutkuje zatrzymywaniem wody w organizmie, co dodatkowo obciąża śledzionę. Należy także ograniczyć przyjmowanie produktów zawierające kofeinę, które mogą odwadniać organizm i wpływać na równowagę elektrolitów.
Powiększona śledziona często jest objawem infekcji lub stanu zapalnego w organizmie. Jeśli więc zastanawiasz się, co jeść, aby wspomóc jej funkcjonowanie, to naszym zdaniem warto zdecydować się na pokarmy bogate w makroelementy i błonnik. Co jeszcze należy wiedzieć na temat diety przy powiększonej śledzionie? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzu.