Co jeść po operacji? Zasady diety lekkostrawnej

autor Tamara Korciuk
595 odsłon 3 minuty czytania
zdrowy posiłek

Każdy choć raz w życiu spotkał się z pojęciem diety lub nawet przeszedł na jakąś. Jest to określony sposób żywienia, który dostosowany jest do potrzeb organizmu. Wiele z nas stosuje ją, chcąc zrzucić wagę, jednak zmiana odżywania może być także zaleceniem zdrowotnym, jak np. dieta lekkostrawna po operacji. Jakich zasad trzeba przestrzegać? Kiedy jeszcze warto ją stosować?

Kiedy stosować dietę lekkostrawną?

Zadaniem diety lekkostrawnej jest odciążenie układu pokarmowego. Stosowana jest więc przez osoby, które cierpią na dolegliwości z jego strony, czyli biegunki, gazy czy wzdęcia. Może być także sposobem na zmniejszenie objawów towarzyszącym jego chorobom, takim jak: stany zapalne błony śluzowej żołądka oraz jelit, zespół jelita drażliwego, nadmierna pobudliwość jelita grubego, nieżyt jelit, nieprawidłowa praca wątroby i trzustki, a także nowotwór przewodu pokarmowego. Dieta lekkostrawna może także przyspieszyć rekonwalescencję w przypadku: chorób nerek i układu moczowego, układu oddechowego, zapalenia płuc i opłucnej czy infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jej stosowanie zalecane jest pacjentom przygotowującym się do kolonoskopii. Doskonale sprawdza się dla osób starszych oraz chorych leżących.

Eksperci podkreślają, ze dieta lekkostrawna powinna odpowiadać na zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego nie jest stosowana jako rozwiązanie na odchudzanie. Porady związane z żywieniem pozwalającym na zmniejszenie masy ciała znaleźć można na stronie: https://szczuplejsza.pl/kategoria/diety.

Po jakich operacjach, zabiegach zalecana jest dieta lekkostrawna?

Dieta łatwostrawna zalecana jest nie tylko w wyżej opisanych przypadkach, ale także w czasie rekonwalescencji po operacjach wszelkiego typu. Szczególnie wskazana jest jednak w przypadku zabiegów na przewodzie pokarmowym. Należą do nich m.in.: usunięcie wyrostka robaczkowego, woreczka żółciowego, niedrożności przewodu pokarmowego czy operacyjne zmniejszenie żołądka. Dzięki stosowaniu diety lekkostrawnej po operacjach, zabiegach nie tylko odciąża się układ pokarmowy, ale także nie dopuszcza się do rozwoju niedożywienia u pacjenta. W związku z tym niwelowane jest ryzyko pojawienia się komplikacji pooperacyjnych, jak i skraca się czas powrotu do zdrowia oraz przyspiesza wyjście ze szpitala. Przestrzeganie odpowiedniego żywienia ma ogromny wpływ na kondycję pacjenta oraz proces leczenia, a dieta lekkostrawna jest optymalną możliwością.

Na czym polega dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna to żywienie oparte na zasadach, których należy przestrzegać, by nie obciążać w nadmiarze układu pokarmowego. Przede wszystkim należy wykluczyć z jadłospisu:

  • produkty bogate w błonnik,
  • pieczywo i makaron pełnoziarniste, grube kasze oraz brązowy ryż,
  • jajka smażone i gotowane na twardo,
  • tłuszcze do smażenia,
  • tłuste mięsa oraz ryby,
  • tłusty nabiał,
  • nasiona, orzechy, pestki,
  • rośliny strączkowe oraz wzdymające, w tym cebula i czosnek,
  • owoce (zalecane są jedynie świeże: jabłka, morele, brzoskwinie, pomarańcze, melony; bez pestek oraz bez skórki),
  • słodycze,
  • fast foody oraz produkty gotowe,
  • produkty wędzone,
  • mocną kawę i herbatę, napoje gazowe oraz alkohol.

Zalecanymi sposobami przygotowywania posiłków na diecie lekkostrawnej są gotowanie, duszenie oraz pieczenie. Konieczne jest regularne spożywanie niewielkich posiłków 4 – 5 razy dziennie, by nie dopuścić do przejedzenia się. Bardzo ważne jest także dbanie o właściwe nawodnienie. Należy wypijać nie mniej niż 1,5 – 2 litry płynów każdego dnia.

podobne treści

3 komentarze

Otton 23 marca 2022 - 09:11

Myślę, że po każdej operacji należy stosować się do zaleceń lekarza. Nie zawsze dieta musi wyglądać dokładnie tak samo.

odpowiedz
KamilaM 24 marca 2022 - 08:08

Dieta lekkostrawna jest często ratunkiem. Nie tylko po operacji, ale i przy zatruciach. Dobrze, że są takie produkty, które w tym pomagają. Taka lista jest bardzo przydatna. Może sobie wydrukuję?

odpowiedz
Nomada 28 marca 2022 - 09:19

Ja tam lubię dietę lekkostrawną, ale na dłuższą metę ciężko byłoby mi wytrzymać bez serów. Wiem, że są osoby, które z taką dietą radzą sobie całkiem nieźle, ale całe życie na niej to już przesada…

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej