Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Wiele kobiet z niecierpliwością czeka na informację o tym, że spodziewają się dziecka. Jednak bardzo często przyszłe mamy, nie odczuwają żadnych symptomów, nawet do kilku tygodni po zapłodnieniu. U niektórych pań występują tzw. prawdopodobne objawy ciąży, do których należą m.in. mdłości, osłabienie organizmu, zawroty głowy, częste oddawanie moczu, zaparcia czy też zgaga. Wiele kobiet nie do końca wiąże je z ciążą, ponieważ symptomy te mogą mieć różne podłoże i nie występują u każdej osoby.
Pierwszy wyraźny sygnał, że kobieta może być w ciąży, to zazwyczaj brak krwawienia w wyznaczonym terminie. Czasami zamiast miesiączki pojawia się plamienie, które często jest mylone z okresem, jednak w rzeczywistości stanowi oznakę zagnieżdżenia się zarodka. Wczesnymi objawami ciąży są także powiększenie piersi, tkliwość sutków i zwiększenie masy ciała. Jeśli kobieta podejrzewa, że spodziewa się dziecka, powinna wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub wykluczy jej przypuszczenia. Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się po 2 tygodniach po zapłodnieniu, czyli około 4. tygodnia ciąży.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Testy ciążowe dostępne w aptekach bazują na wykrywaniu beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) — hormonu produkowanego przez łożysko i organizm zarodka, który kobieta wydala z moczem. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu poziom tego hormonu systematycznie wzrasta, dlatego wykrycie jego obecności przy pomocy domowego testu ciążowego jest stosunkowo łatwe.
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Dobrym rozwiązaniem jest odczekanie z jego wykonaniem do dnia, kiedy powinna wystąpić miesiączką — czyli mniej więcej do 8-10 doby po owulacji. Pozwala to zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia obecności beta-hCG w organizmie kobiety. Test ciążowy można zrobić o dowolnej porze dnia, jednak rano poziom beta gonadotropiny jest zwykle wyższy.
Jakie są rodzaje testów ciążowych?
Na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które różnią się między sobą głównie sposobem pobierania próbki moczu. Zwykle pozwalają one wstępnie potwierdzić już kilkudniową ciążę. Test ciążowy strumieniowy należy umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu, a następnie odczekać kilka minut do pojawienia się wyniku. Wykonanie testu płytkowego polega na naniesieniu w wyznaczone okienko paru kropli moczu przy pomocy specjalnej pipety dołączonej do zestawu. W tym celu kobieta musi w pierwszej kolejności zgromadzić mocz w sterylnym pojemniku. Natomiast test ciążowy paskowy należy zanurzyć na kilka sekund w pojemniku z próbką moczu. Istnieją jeszcze cyfrowe testy ciążowe, które różnią się od tradycyjnych sposobem ujawniania wyniku. Zamiast dwóch kresek oznaczających pozytywny wynik testu ciążowego wyświetla się napis w ciąży.
Po wykonaniu testu w domu warto także zrobić test ciążowy z krwi, który stanowi dodatkowe potwierdzenie, że doszło do zapłodnienia. Jednak najbardziej wiarygodne jest wykonanie przez ginekologa badania USG stanowiącego dowód na to, że pod sercem kobiety rozwija się zarodek.