Jak wybrać wózek sanitarny prysznicowy?

autor Elena Zawadzka
22,K odsłon 3 minuty czytania
wózek sanitarny prysznicowy

Codzienność osób starszych oraz niepełnosprawnych, które mają problem z samodzielnym przemieszczaniem się, nie jest prosta. Niejednokrotnie są one uzależnione od pomocy kogoś bliskiego lub zatrudnionych opiekunek czy pielęgniarek, jednak nawet ich pomoc nie zawsze okazuje się wystarczająca. Bardzo często konieczny jest zakup różnego rodzaju sprzętu, umożliwiającego wykonywanie codziennych czynności, w tym dbanie o higienę. Jednym z pomocnych urządzeń w takiej sytuacji jest wózek sanitarny prysznicowy.

Wózek sanitarny prysznicowy – co to jest?

Wózek sanitarno-prysznicowy umożliwia osobom z niedowładem nóg dotarcie do łazienki oraz wzięcie prysznica. Tego typu wózek umożliwia również wykonanie toalety bez zmiany miejsca, co niezwykle ułatwia kwestię sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Aby przekonać się, jak wyglądają takie urządzenia, można zobaczyć wózki sanitarne na stronie innow.pl. Produkuje się je z materiałów odpornych na działanie wody oraz środków myjących. Producenci oferują różne modele, niektóre z nich przypominają tradycyjny sedes, a inne z kolei bliższe są zwykłym krzesłom lub wózkom inwalidzkim.

Wózki sanitarne wykorzystuje się przede wszystkim w domach opieki i szpitalach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju sprzęt zakupić do prywatnego, domowego użytku.

Jak wybrać wózek sanitarny prysznicowy?

Szukając odpowiedniego wózka sanitarnego prysznicowego, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim warto zdecydować się na model posiadający kółka, co umożliwi wygodny transport osoby niepełnosprawnej bezpośrednio pod prysznic lub najazd na toaletę. Kółka te powinny być zwrotne oraz wyposażone w hamulce, aby można było bezpiecznie operować wózkiem nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Jak już zaznaczyliśmy, materiał, z którego wykonany jest wózek sanitarny, musi być odporny na działanie wody oraz środków myjących, a takie warunki spełnia zarówno stal nierdzewna, jak i stal malowana proszkowo. Istotny jest także materiał użyty do wykonania siedziska. Musi być on odporny na wilgoć, wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

Praktyczny i wygodny w użytkowaniu wózek toaletowo-prysznicowy powinien być również wyposażony w wyjmowane i regulowane poręcze, wysuwany podnóżek oraz pasy zabezpieczające. W niektórych modelach możliwa jest również zmiana kąta pochylenia siedziska, co zapewnia lepsze podparcie pleców.

Ile kosztuje wózek sanitarny prysznicowy?

Ceny wózków sanitarnych wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Różnice te wynikają z tego, z jakich materiałów wykonano dany model i jak wiele możliwości regulacji posiada. Ponadto do niektórych wózków tego typu można dokupić wyposażenie dodatkowe. Tego rodzaju sprzęt ma spełniać wymagania konkretnej osoby, dlatego też nie zawsze warto przepłacać, gdyż niektóre funkcje i możliwości regulacji mogą okazać się niepotrzebne. Bardzo dużo zależy także od tego, czy wózek ten będzie użytkowany przez określony czas, np. do momentu wyleczenia osoby po doznanym urazie, czy stale, jak to ma miejsce zwykle w przypadku osób starszych i trwale niepełnosprawnych.

podobne treści

1 komentarz

Milona 30 listopada 2021 - 12:21

Te wózki sanitarne są bardzo przydatne, jeśli posiadamy prysznic bez progów, aby można łatwo dostać się do środka kabiny. A co w przypadku innych pryszniców, które posiadają progi?

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej