Dieta przed operacją, przed zabiegiem medycyny estetycznej, przykłady

autor Elena Zawadzka
251 odsłon 2 minuty czytania
zdrowa dieta, warzywa

Zabiegi medycyny estetycznej, jeśli są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, należy traktować jak każdą inną operację. Oznacza to, że należy się do nich odpowiednio przygotować, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Konieczne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań, a także przestrzeganie zaleceń dotyczących ilości i jakości spożywanych przed operacją posiłków. Jaką dietę powinno się stosować przed zabiegiem medycyny estetycznej lub operacją?

Znaczenie odpowiedniej diety przed operacją

Może się wydawać, że to, co jemy, ma niewielkie znaczenie w przypadku zabiegów mających na celu poprawę naszego wyglądu. Okazuje się jednak, że częstotliwość spożywania przez nas posiłków, ich różnorodność i zawartość składników odżywczych ma ogromne znaczenie m.in. dla przebiegu rekonwalescencji. Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić do niedożywiania, co z kolei może wpłynąć na wystąpienie powikłań, upośledzone gojenie się ran, a co za tym idzie – wydłużony czas hospitalizacji.

Oczywiście w przypadku niektórych operacji dieta może mieć większe bądź mniejsze znaczenie, np. zmniejszanie żołądka wymaga odpowiedniego przygotowania (www.clinicforyou.pl) pod tym kątem i jest to dość oczywiste. W większości przypadków, przygotowania do operacji należy zacząć około 10-14 dni wcześniej. Jeśli nie istnieją żadne przesłanki sugerujące, że jesteśmy niedożywieni, powinniśmy skupić się przede wszystkim na odpowiedni nawodnieniu oraz spożywaniu dobrze zbilansowanych posiłków.

Dieta przed operacją bariatryczną

Zabiegi bariatryczne to inaczej chirurgiczne leczenie otyłości. Jak łatwo się domyślić, odpowiednia dieta w tym przypadku jest niezwykle istotna. Chory przed planowanym zabiegiem powinien przejść na dietę niskokaloryczną, w celu redukcji masy ciała oraz odciążenia takich organów, jak wątroba i serce. Odciążenie wątroby ma bezpośredni wpływ na sam przebieg operacji, gdyż w przypadku osób otyłych organ ten gromadzi bardzo duże zapasy wody, glikogenu oraz tłuszczy, zwiększając w ten sposób swoją wielkość. Niestety im większa wątroba, tym trudniej prawidłowo przeprowadzić operację.

Jeśli chodzi o konkretne zalecenia, to w przypadku diety niskokalorycznej wskazana jest współpraca z dietetykiem. Posiłki powinny być szczegółowo zaplanowane i spożywane o stałych porach, a przerwy pomiędzy nimi powinny wynosić około 3-4 godziny.

Jaka dieta przed zabiegami medycyny estetycznej?

W każdy przypadku pacjent powinien zapytać o konkretne zalecenia lekarza, który przygotowuje go do zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że Europejskie Towarzystwo Żywienia i Metabolizmu zaleca, by mniej więcej na 7-5 dni przed planowaną operacją wprowadzić do swojego jadłospisu preparaty odżywcze, które dostarczą takich składników, jak arginina kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz nukleotydy. Wybór odpowiednich preparatów również warto skonsultować z lekarzem.

podobne treści

1 komentarz

Kimra 8 grudnia 2021 - 12:19

Wkurza mnie, że tak wiele osób deprecjonuje zalety, jakie mogą płynąć z odpowiedniej diety. Przecież to podstawa! Przed operacją, tak samo jak po niej trzeba wzmocnić organizm. Jesteś tym, co jesz!

odpowiedz

dodaj komentarz

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli tak zwane ciasteczka. Akceptuję Czytaj więcej