Produkcja Mleka > Genetyka > Program doboru do kojarzeń DOKO

Nowocześni rolnicy coraz częściej zwracają uwagę na postęp genetyczny w stadzie. Często zmierzają się z pytaniem co wybrać, aby efekty pracy hodowlanej były jak najlepsze. Naprzeciw tym pytaniom i niejednokrotnie trudnym wyborom wyszła Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wprowadzając na rynek najnowszy swój produkt, jakim jest program do kojarzeń DOKO.

Jednym z głównych założeń programu jest optymalizacja doboru buhajów do kojarzenia na podstawie wartości hodowlanych dla poszczególnych cech, a nie wartości fenotypowych (np. wydajności mleka w laktacjach).
To co wyróżnia DOKO to możliwość skorzystania z informacji od lat gromadzonych w systemie SYMLEK. Mowa tutaj o rodowodach krów i jałówek objętych oceną użytkowości oraz informacjach o ich wartościach hodowlanych dotyczących cech produkcji mleka, oceny typu i budowy oraz innych ocenianych cech. SYMLEK gromadzi również dane dotyczące buhajów.
 
Hodowcy, którzy w drugiej edycji zakwalifikowali się do programu ZDROWA KROWA będą mieli możliwość współpracy z selekcjonerami z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, którzy dzięki swojej fachowej i kompetentnej wiedzy przedstawią zalety z zastosowania programu DOKO w stadach krów mlecznych mając oczywiście możliwość skorzystania z jego wartości.
 
Monika Grzeszuk
 
SM Spomlek

 

Kalendarz

29
Imieniny:
Klementyna, Błażej, Bolemysł, Fryderyk
listopad

Jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się.


zobacz wszystkie >
Polityka cookie